Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego od początku lutego do dnia 04.05.2017r. odnotowano 23 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Spośród wszystkich chorych jest 2 dzieci. Liczba osób hospitalizowanych – 7.

Dziecko, u którego wykryto wirusa żółtaczki, chodziło do Publicznego Przedszkola nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Piastowskiej. Sanepid zapewnia, że prowadzi na bieżąco wywiady epidemiologiczne, by zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

20170424133942b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekarze przestrzegają, że najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenie jest szczepionka. Jej koszt to ok. 120-150 złotych. Trzeba także dokładnie myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa to choroba zakaźna. Schorzenie początkowo rozwijająca się w układzie pokarmowym, by z czasem zaatakować wątrobę. Wirus zazwyczaj przedostaje się do organizmu poprzez kontakt z osobą zarażoną lub zanieczyszczony pokarm.

Zakażenie wirusem wzw A. Przenosi się przez kontakt bezpośredni, przez wodę i pożywienie skażone kałem zawierającym wirusy.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A, żółtaczka pokarmowa). Niedyspozycja trwa od 6 do 50 dni, objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia.

2017-05-04 ok24.tv