Z rasistowskim podtekstem wyraził się o pasażerce miejskiego autobusu i stracił pracę. Do zdarzenia doszło na jednej z linii Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Kobieta sama zawiadomiła władze spółki o incydencie. Te sprawę komentują dość lakonicznie, ale wiceprezes MZK potwierdza, że kierowca, także ze względu na wcześniejsze skargi, został zwolniony. Mężczyzna, któremu nie spodobała się karnacja pasażerki jest prezesem jednego z parafialnych klubów sportowych działających w mieście.

4f14a63f7ad37_osize933x0q70h61129e

Świadek tej sytuacji  w mailu do redakcji faktykaliskie.pl napisał, że całe zdarzenie miało miejsce w czasie kontroli biletów w autobusie. Kiedy do pojazdu wszedł kontroler kierowca miał mu powiedzieć, żeby „sprawdził tę czarną k…” czy też „czarną świnię”. Słowa miały opisywać jedną z pasażerek o ciemniejszym, niż przeciętny, kolorze skóry.

Kobieta o komentarzu dotyczącym jej wyglądu sama powiadomiła władze spółki. Janusz Marczak, wiceprezes MZK, bardzo lakonicznie i wymijająco potwierdza, że w jednym z autobusów miejskiego przewoźnika doszło do incydentu, którego efektem było zwolnienie kierowcy. Twierdzi jednak, że wypowiedziane przez kierowcę słowa nie brzmiały tak, jak twierdzi to nasz czytelnik.  Każda ze stron przedstawiła swoją wersję wydarzeń. –  Różne słowa mogą paść i ktoś z tego powodu czuje się pokrzywdzony, a ktoś nie. Myśmy uznali, że w tym przypadku pasażerka mogła poczuć się źle. W wersji poszkodowanej padło sformułowanie, które uznała za rasistowskie. W wersji kierowcy nie było ono obraźliwe – twierdzi wiceprezes MZK

Jednak przyznaje, że po skardze pasażerki, kierowca, który w MZK pracował od kilku lat, a po godzinach jest prezesem jednego z parafialnych klubów sportowych działających w Ostrowie Wielkopolskim, został zwolniony.  – Nie musimy usłyszeć słów, które zostały przytoczone w mailu do państwa redakcji, żeby pożegnać się z pracownikiem – mówi Janusz Marczak. – Kierowcy zachowują się w różny sposób, te negatywne reakcje mają różny charakter, a zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ocenia cały dotychczasowy przebieg pracy. My przez pryzmat dotychczasowego przebiegu jego kariery oceniliśmy to zdarzenie – dodaje Marczak.

Wcześniej na kierowcę i jego zachowanie były już skargi. – Nie takie, zdecydowanie mniejszej wagi, ale były incydenty z jego udziałem – kończy wiceprezes MZK.

2016-12-14 za faktykaliskie.pl