Zaczęło się w środę/ Pracownicy Stawów Milickich SA odkryli zanieczyszczenie Baryczy.
Natychmiast zamknięto opływy wody do wszystkich obiektów stawowych spółki Stawy Milickie i rezerwatu „Stawy Milickie” oraz zawiadomiono odpowiednie służby – Wody Polskie oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Na miejscu zdarzenia inspektorzy WIOŚ zbadali podstawowe parametry wody i potwierdzili fakt zanieczyszczenia, ale prawdopodobnie nie są one pochodzenia chemicznego tylko organicznego. Następnie pobrano próbki wody, które przekazano do badań. W tej chwili pracownicy spółki Stawy Milickie SA, robią wszystko co w ich mocy, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia naszej krainy.
Ze względu na skażenie, Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się w sobotę i zaapelował o powstrzymanie się od korzystania z wody w tej rzece‼️
Trwają badania jakości wody, ale ze względów ostrożnościowych ważny jest rozsądek oraz zachowanie rozwagi w trosce o zdrowie własne i swoich najbliższych.

‼️Apelujemy‼️
⛔️Nie łówcie ryb w rzece ⛔️
⛔️Przełóżcie spływy kajakowe ⛔️
⛔️Nie korzystajcie z wody w Baryczy ⛔️

To nie jedyny problem w Dolinie, prawdopodobnie w poniedziałek doszło do awarii na Stawie Szperek w Antoninie. Zamknięte Jazy w okolicach pobliskiego Odolanowa spowodowały zalanie pól i podtopienia. Być może te dwa wydarzenia są ze sobą powiązane. Być może w najbliższych dniach sprawa się wyjaśni.