W Szczurach odsłonięto kapliczkę św. Michała Archanioła. Figura świętego stanęła na drodze prowadzącej do kościoła, tuż przy drodze krajowej nr 11.  Jej inicjatorem i pomysłodawcą był radny Gminy Ostrów Wielkopolski Feliks Andrzejak.

„Podczas zebrania wiejskiego zaproponowałem by poprzez budowę kapliczki uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy bardzo chętnie zgodzili się z moim pomysłem i tym samym część pieniędzy z Funduszu Sołeckiego  przeznaczyliśmy na budowę kapliczki. To w sumie 6 tysięcy złotych. Wszystkie prace budowlane wykonaliśmy sami, co znacznie obniżyło koszty.” – mówi Feliks Andrzejak, radny Gminy Ostrów Wielkopolski minionej kadencji.

Prace przy budowie kapliczki rozpoczęły się w październiku. W minioną sobotę biskup senior Stanisław Napierała poświęcił figurę.

Uroczystości  rozpoczęły się od mszy św. której przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior ks. Stanisław Napierała. Słowa powitania do parafian wygłosił proboszcz Parafii w Szczurach ks. Krzysztof Rutkowski. W sobotnim wydarzeniu bardzo licznie uczestniczyli parafianie oraz księża. Nie zabrakło także władz gminy, na czele z wójtem Piotrem Kuroszczykiem. Wśród gości obecni byli także z-ca przewodniczącego rady Henryk Kwiecień oraz radni gminy Ostrów Wielkopolski: Michał Szymoniak i Edyta Kubiak.

Kapliczkę wybudowano na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Figura przedstawia św. Michała Archanioła, który w ręku trzyma uniesiony miecz zwycięstwa, nogą depcze  diabła z ludzką głową oraz torsem i odwłokiem węża. Pod figurą widnieje tablica z napisem: Wotum wdzięczności mieszkańców Szczur dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości 1918 – 2018. Za tablicą znajduje się specjalny otwór, do którego już wkrótce trafi klepsydra czasu, napisana przez uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej w Szczurach. Młodzież ma w niej opisać Szczury widziane ich oczami za 50 lat. Nie zabraknie także zdjęć mieszkańców Szczur oraz całej Parafii.

Oficjalnie kapliczkę odsłoniła sołtys miejscowości Szczury Jolanta Stodolna oraz jeden z mieszkańców Leszek Demski.

We wrześniu 2016 roku, parafię w Szczurach nawiedziła figurka św. Michała Archanioła. W powitaniu oraz mszy świętej  tłumnie wówczas uczestniczyli parafianie oraz władze Gminy Ostrów Wielkopolski.

2018-12-11 ok24.tv