W sierpniu rusza wyprawa której celem jest pobicie rekordu Polski w deniwelacji jaskiniowej. Będą pierwszymi Polakami, którzy dotrą na -2140 metrów.

Article logo polak potrafi

Krubera-Voronia 2015 fot. Amadeusz Lisiecki

Jest to polska wyprawa której celem jest pobicie rekordu w deniwelacji (głębokości) jaką do tej pory Polacy osiągnęli w jaskiniach. Rekord ten wynosi obecnie -2080 m. W sierpniu tego roku dwuosobowy zespół w składzie: kaliszanin Amadeusz Lisiecki i Tomasz Krotowski planują udać się do jaskini Krubera-Voronia. Jest to jedyna jaskinia której deniwelacja przekracza dwa kilometry. Znajduje się ona w Abchazji w masywie Arabiki. Osiągnięcie takiej głębokości w jaskini wiąże się z wieloma problemami. Oprócz ogromnego wysiłku fizycznego do jaskini musimy zabrać niezbędny sprzęt: liofilizowaną żywność i paliwo do kuchenek turystycznych, sprzęt nurkowy, sprzęt biwakowy oraz sprzęt do poruszania się po linach. W jaskini czeka nas trudne zadanie nurkowe. Musimy przenurkować dwa zalane odcinki korytarza – tzw. syfony wodne, w tym długi na piętnaście mtetrów zwany „Kvitochka”.

– Oprócz bicia rekordu podczas tej wyprawy chcemy zrobić coś ważnego. Górską tradycją są księgi gości na szczytach oraz w jaskiniach. Chcemy zanieść na dno jaskini – a więc do jednego z najtrudniej dostępnych miejsc na świecie księgę, która będzie zawierać teksty internautów z portalu PolakPotrafi. Może być to apel o pokój na świecie, wyznanie miłości. Nie ma ograniczeń. My zapakujemy księgę w wodoodporną obudowę i dołączymy do niej ołówek aby w przyszłości kolejne osoby mogły się do niej wpisać. Księgę zostawimy w najgłębszej jaskini świata i pozostanie tam na długie lata – podkreślają jej uczestnicy.

W celu zebrania funduszy na wyprawę ruszyła kampania crowfundingowa. Każdy kto kibicuje projektowi może przesłać dowolną kwotę. Każda cegiełka – nawet ta jednozłotowa – jest ogromnie ważna i przyczynia się do realizacji  projektu. Więcej na stronę internetowej  https://polakpotrafi.pl/projekt/krubera-voronia-2015