Są środki na realizację projektu montażu instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych dla indywidualnych mieszkańców Kalisza. Kalisz otrzyma 6 milionów złotych dofinansowania. Ostrów Wielkopolski środków nie otrzyma, co więcej, wniosek nie przeszedł oceny formalnej. 

Po perturbacjach związanych najpierw z niezakwalifikowaniem się Kalisza do grona korzystających z unijnego projektu, a następnie z odrzuceniem odwołania miasta, mieszkańcy stracili nadzieję na pomyślny finał sprawy. Jednak dzięki zwiększeniu przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu środków na realizację tego zadania, Kalisz znalazł się na liście beneficjentów.

– Zwiększyliśmy alokację o 29 000 000 zł i dlatego m.in. miasto Kalisz i jego mieszkańcy pozyskają nowe instalacje fotowoltaiczne. To 6.176.749,91 zł dofinansowania dla 358 domostw w Kaliszu. Ponad 460 instalacji zostanie wykonanych na terenie miasta. Mamy 6-tą miejscowość na mapie Południowej Wielkopolski w tym programie – to Kalisz. Bardzo się cieszę, że moje zabiegi i prośba o zwiększenie alokacji, bo tylko taka była możliwość, żeby mieszkańcy otrzymali dofinansowanie, zrealizowały się” – powiedziała  Marzena Wodzińska z zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W związku z pozyskaniem nowych środków na realizację projektu udało się przedłużyć termin realizacji do 30 września 2019 r. Całkowita jego wartość to prawie 8 000 000 zł.

Tymczasem w Ostrowie Wielkopolskim nie będzie realizowany największy w historii miasta program wymiany źródeł ciepła i energii na fotowoltaikę i inne ekologiczne źródła. Miejscy urzędnicy pokazowo zniszczyli szanse niemal 600 osób na 80% dofinansowanie. Z powodu źle wypełnionego wniosku Ostrów Wielkopolski został wyłączony z programu ze względów formalnych. Posadą zapłacił za to wiceprezydent Szczurek, ale zdaniem opozycji, nie tylko on ponosi winę za tę kompromitację.

2018-10-17 ok24.tv za rc.fm