W akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Tylko takie otrzymają wsparcie od państwa. Ratownicy OSP otrzymają też dodatek do emerytury za wysługę lat. To zmiany przewidziane w projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Projekt wzbudza kontrowersje wśród strażaków ochotników.
Z projektu wynika, że druhowie z dzisiejszych OSP będą jedynie ratownikami gaśniczymi – a nie strażakami z wieloletnią tradycją. Nie będą nosić mundurów, ale będą musieli być w gotowości w remizach – i zyskają dodatek do emerytury. Tak ma wyglądać los Ochotniczych Straż Pożarnych w całym kraju. Druhowie nie zamierzają się na to godzić.


Strażacy Ochotnicy nie wykluczają protestu w stolicy. Teraz trwają konsultacje społeczne do nowelizacji przepisów. – Może ktoś usłyszy nasz głos rozsądku. Jeśli jednak będzie próba zabierania nam mundurów, nazwy, naszej tradycji, to na pewno nie będzie na to naszej zgody. Trzeba będzie zamanifestować, ale to najgorsze możliwe rozwiązanie – mówił Kuchta. MSWiA informuje, że ustawa jest już w parlamencie.