Droga powiatowa Wysocko Małe – Przygodzice zostanie kompleksowo zmodernizowana. Powiat Ostrowski pozyskał na ten cel środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wielskich dla Wielkopolski. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

Samorządy powiatowe po raz pierwszy mogły ubiegać się od środki unijne na inwestycje drogowe w ramach PROW.
Wnioski przygotowane zostały przez Powiaty Zarząd Dróg. Wysłanie aplikacji poprzedziła szczegółowa analiza i dyskusja z radnymi. Mimo wielu potrzeb inwestycyjnych w drogownictwie wprowadzone kryteria dyskredytowały bowiem wiele zadań już na starcie. Czynnikami mającymi wpływ na wyższą punktację były np. stopa bezrobocia w danym regionie czy… sieć internetowa znajdująca się przy danej drodze.
– ‘’Uwzględniając wszystkie kryteria przygotowaliśmy trzy wnioski na modernizację dróg Wysocko Małe-Przygodzice, w Szczury-Szczurawice w Gminie Ostrów oraz drogi Kocina-Pawłów w Gminie Sośnie. Wszystkie wnioski przeszły pozytywnie ocenę formalną. Najwyżej uplanował się projekt dotyczący drogi Wysocko-Przygodzice i z w najbliższym czasie odbędzie się podpisanie umowy na realizację właśnie tej inwestycji’’ – powiedział Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

Wybrana do realizacji droga o odcinek o długość ok. 1,8 km. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 1,8 mln zł, a wartość dofinansowania 1,16 mln zł.  W puli Województwa Wielkopolskiego w ramach PROW na budowę dróg lokalnych do dyspozycji było 30 mln Euro, tj. ok. 132 mln zł. Samorządy zgłosiły kilkaset projektów, a po ocenie formalnej na liście rankingowej pozostało 261 zadań. Zapotrzebowanie na realizację zgłoszonych zadań wyniosło Koszt realizacji opiewających na kwotę 212 mln złotych.

Pozostałe dwa wnioski Powiatu Ostrowskiego otrzymały zaledwie jednej punkt mniej i znalazły się na liście rankingowej, ale ich dofinansowanie nie jest pewne. Podpisanie stosownej umowy na dofinansowanie zaplanowane jest na sierpień w Starostwie Powiatowym.

2016-04-22 ok24.tv