9 maja 2016r. w Gimnazjum nr 4 odbyła się promocja książki „60 Pułk Piechoty Wielkopolskiej”. Ta długo wyczekiwana w środowisku kombatanckim pozycja poświęcona została oficerom, podoficerom i żołnierzom, spośród których wielu pochodziło z Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

Książka adresowana jest do środowiska kombatanckich – żyjących żołnierzy 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i ich rodzin, ale także dla kolejnych pokoleń ostrowian. Warto podkreślić, że w szeregach 60 PPW służyło wielu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego, m.in. kapral Jan Ładubiec, pierwszy poległy w II wojnie światowej ostrowianin.

zdjecie

– „Po 15 latach starań doczekaliśmy się tej chwili, że w książce możemy naszych kolegów z miasta i powiatu przypomnieć. A jest to możliwe przede wszystkim dzięki poświęceniu przez autora Zbigniewa Jagodzińskiego własnego czasu i środków na opracowanie zgromadzonego materiału. Książka nie powstała by bez silnego poparcia miasta i powiatu oraz samorządów gminnych, którym bardzo dziękuję. Od początku miałem silne wsparcie Pana Tomasza Ławniczaka, obecnie Posła na Sejm RP ale wówczas Wicestarosty Ostrowskiego, którego ambicją było, aby ta książka powstała” – mówił z przejęciem Henryk Rybak, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Ostrowie Wielkopolski, który jest wydawcą książki.

zdjecie

zdjecie

Jak podkreślił por. Henryk Rybak pod strzechy trafi pamięć o bohaterach, którzy nie wahali się podjąć walki w obronie Ojczyzny i często złożyli na jej ołtarzu najcenniejszą ofiarę – własne życie. Henryk Rybak pierwsze egzemplarze książek przekazał wraz z podziękowaniami przedstawicielom samorządów oraz osobom, które przyczyniły się do wydania monografii.

– „Cieszy mnie fakt, że promocja książki przypadła na 9 maja, ponieważ w uznaniu zasług ten dzień został ustanowiony świętem 60 Pułku Piechoty. 96 lat temu 8 maja Pułk walcząc na przedmieściach Kijowa, zdobytego przez Pierwszą Dywizję Legionów otrzymał zadanie zdobycia dwóch bardzo ważnych mostów: drewnianego i kolejowego nad Dnieprem. 9 maja dwoma batalionami w skuteczny ataku zdobyto te mosty, a ten dzień nazwano w historii Dniem Mostów Kijowskich. Pułk w akcji zdobył siedem lokomotyw i kilkaset wagonów z zaopatrzeniem wojennym. Materiały historyczne podają że było to 400 wagonów zawierających furaż dla koni, żywność, amunicję paliwo i umundurowania. Była to wyjątkowa zdobycz, która pomogła prowadzić dalszej walki. Nieprzyjaciel 8 razy próbował odbić tą zdobycz, ale za sprawą 60pp mu się to nie udało. Odtąd 9 maja począwszy od 1921 roku Pułk obchodził swoje święto, ostatni raz w maju 1939 roku” – powiedział autor Zbigniew Jagodziński.

2016-05-10 ok25.tv