Neonet ogłosił upadłość. Sieć sklepów z elektroniką działa na Polskim rynku od 2003 roku i otworzyła w tym czasie ponad 300 placówek. Ten ruch zaskoczył branżę, zwłaszcza że jeszcze w tym tygodniu Neonet otworzył nowy sklep.
– Obecnie rywalizacja rozgrywa się głównie między czterema graczami: Neonet, RTV EURO AGD, Media Expert i Media Markt (…) Te sieci będą rywalizować pod względem atrakcyjności oferty, liczby sklepów i odpowiedniej wielkości powierzchni, zgodnie z obecnymi trendami – mówił w czerwcu w rozmowie z Retailnet Andrzej Czarnecki, Dyrektor ds. Ekspansji, Neonet. Wszystko wskazuje jednak na to, że jego firma nie wyszła z tego pojedynku zwycięsko. Pod koniec listopada w Krajowym Rejestrze Zadłużonych napisano, że Neonet rozpoczął „postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy”.
Neonet to polska sieć sklepów ze sprzętem elektronicznym założona w 2003 roku we Wrocławiu. Na stronie chwali się, że ma w Polsce ponad 300 placówek. We wspominanym wywiadzie z czerwca Czarnecki opowiadał, że otwiera od 20 do 30 sklepów rocznie. Ostatni został otwarty 30 listopada w Kępnie. Lokalny portal opisuje jednak, że już „niektórzy klienci są informowani o braku możliwości realizowania zamówień”. W mediach społecznościowych również pojawili się klienci skarżący na to, że firma odwołuje zamówienia, bo „ma za mało sprzętu”.
Neonet miał problem z cenami energii
Portal PurePC, który pierwszy napisał o upadłości Neonetu, opisuje, że „od pewnego czasu w sieci można było przeczytać doniesienia, że przedsiębiorstwo prowadzi wzmożone działania relokacyjne”. W czerwcu Andrzej Czarnecki w wywiadzie dla Retailnet żalił się, że największym problemem firmy są wysokie ceny energii. – Koszty utrzymania sklepów rosną, zwłaszcza te związane z energią elektryczną. (…) Włączone telewizory emitują ciepło, co z kolei wymaga intensywnego chłodzenia powierzchni. Mając to na uwadze, wprowadziliśmy m.in. program czasowego wyłączania ekspozycji oraz redukowanie natężenia oświetlenia w godzinach zmniejszonej odwiedzalności – tłumaczył. Nic jednak nie zapowiadało, że wkrótce firma będzie rozpoczynać postępowanie upadłościowe.