Podwyżki gazowych taryf są nie do przyjęcia – twierdzą jarocińscy samorządowcy.

Samorządowcy z Gminy Jarocin będą interweniować w Urzędzie Regulacji Energetyki oraz Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie drastycznie rosnących ceny gazu. – Apelujemy o to, aby poziom cen gazu był adekwatny do poziomu dochodu polskich rodzin – uważają jarocińscy radni miejscy, którzy nie godzą się na bezprecedensową podwyżkę sięgającą 170 procent.

Od 1 października 2021 r. odbiorcy, którym paliwo dostarczają ANCO sp. z o. o. i G.EN GAZ ENERGIA sp. z o. o. zapłacą za gaz nawet o 170 procent więcej. W tym samym czasie podwyżka dostarczanego gazu przez innego dostawcę – PGNiG S.A. wyniosła ok. 10 procent. – Niezrozumiały dla nas mechanizm i drastyczny wzrost cen gazu uderza w całą społeczność Gminy Jarocin. Wysokie ceny gazu zwiększają koszty działalności przedsiębiorstw oraz wydatki gospodarstw domowych – czytamy w apelu, który radni skierują do firm gazowniczych oraz do URE i UOKiK. Przedstawiciele gminy wskazują, że takie podwyżki uderzą w mieszkańców, ale sprawią też, że samorządy będą musiały liczyć się z większymi kosztami utrzymania szkół, obiektów publicznych.

Zaniepokojeni takimi działaniami radni chcą, aby państwowe organy sprawdziły, czy dostarczyciel gazu nie wykorzystuje swojej monopolistycznej pozycji na rynku. – W trosce o dobro całej społeczności Gminy Jarocin, wnosimy o weryfikację nowych cen dostarczanego paliwa oraz ich obniżkę. Apelujemy o to, aby poziom cen gazu był adekwatny do poziomu dochodu polskich rodzin – uważają jarocińscy radni miejscy.

Przypomnijmy, że od kilku lat Gmina Jarocin w ramach walki ze smogiem podejmuje działania, zachęcające mieszkańców do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania na ekologiczne, m.in. gazowe. Niestety obecne ceny gazu są tak wysokie, że wielu mieszkańców nie będzie stać na ogrzanie domu przy wykorzystaniu nowej instalacji gazowej, której zamontowanie wiązało się z poniesieniem niemałych kosztów.