Kiedy w 2015 i 2016 roku toczyła się dyskusja na temat lokalizacji nowego przedszkola, które miało zastąpić będącą w złym stanie siedzibę przedszkola nr 11, kiedy pojawiła się koncepcja budowy tego nowego budynku przy ulicy Kujawskiej, radni naszego Klubu wystąpili do Pani z pismem, w którym wnioskowali o posadowienie tego przedszkola w odpowiednim oddaleniu od mocno obciążonej ulicy- al. Słowackiego. Wskazywali na to, że jest to bardzo głośna arteria, o dużym zanieczyszczeniu powietrza spalinami i motywowali swoją prośbę dużym wolnym terenem przy ulicy Kujawskiej. Jak wiemy podjęła Pani decyzję o posadowieniu budynku przedszkola w bezpośredniej bliskości w/w ulicy, a na dodatek place zabaw dla przedszkolaków wyeksponowano jeszcze bliżej ulicy. W efekcie tej decyzji w salach przy otwartych oknach słychać hałas i dzieci mogą oddychać świeżymi spalinami. A kiedy jest ciepło, dzieci udają się na place zabaw jeszcze bliżej ulicy i jednego z największych rond w mieście. Dodam, że to nie my jesteśmy autorami przekręconej nazwy przedszkola funkcjonującej wśród części rodziców- Spalineczka. Na domiar tego, parking dla samochodów usytuowany jest za przedszkolem, w oddaleniu od ulicy, tak jakby nie można było przedszkola, jeśli już musiało być w tym miejscu, wybudować odwrotnie, z placami zabaw od strony osiedla nie ulicy.
Piszę o tym wszystkim dlatego, że ostatnio do tych okoliczności- hałas i spaliny, doszło kolejne zagrożenie. 21 grudnia br w wyniku kolizji na al. Słowackiego, jedno z aut wjechało przez płot na teren przedszkola. Na szczęście była to sobota, grudzień no i niewielkie auto osobowe. Aż strach pomyśleć, co byłoby gdyby to był czerwiec, ciepły dzień powszedni, dzieci na placach zabaw, a auto ciężarowe.
W związku z powyższym pytam- czy to nie najwyższy czas by poważnie pomyśleć przed zabezpieczeniem przedszkolaków z przedszkola nr 11 Calineczka przy pomocy np wzmocnionych ekranów, które mogłyby spełniać potrójną rolę ochronną? Czy bierze Pani pod uwagę budowę takich zabezpieczeń, czy zdajemy się na tańszą metodę jakościową tzn „jakoś to będzie”?