Typowe objawy koronawirusa to suchy kaszel, duszności i wysoka gorączka. 17-latek spod Ostrowa Wielkopolskiego, który zakaził się koronawirusem odczuwał jednak inne symptomy – zaburzenia smaku oraz węchu.
W poniedziałek potwierdzono pierwsze przypadek zakażenia w powiecie ostrowskim. Pacjent, 17-latek był niedawno w Austrii i wrócił do kraju tuż przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla wracających do Polski z zagranicy. Mimo że nastolatek nie miał obowiązku izolacji, jego matka skontaktowała się ze służbami sanitarnymi.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Andrzej Biliński poinformował podczas wtorkowej telekonferencji, że stan chłopaka był zadowalający. 17-latek nie miał typowych objawów COVID-19 takich jak suchy kaszel czy gorączka, ale wykazywał inne symptomy – zaburzenia zmysłu węchu i smaku. Od młodego pacjenta pobrano wymaz. Wynik testu na obecność koronawirusa okazał się pozytywny – relacjonuje TVN Meteo.
Dyrektor ostrowskiego sanepidu wyjaśnił, że objawy, które zaobserwowano u 17-latka, są nietypowe, ale na podobne dolegliwości skarżyła się zakażona koronawirusem wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii.