Posłanka Agnieszka Pomaska, pełnomocniczka komitetu „TAK dla in vitro”, napisała w mediach społecznościowych, że otrzymała informację o skierowaniu do pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro.
W akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy mocno angażowała się ostrowska Platforma. Podpisy zbierano w Galerii Ostrovia i biurze poselskim Jarosława Urbaniaka. Zbierali je także działacze.

Jakub Paduch, radny Platformy Obywatelskiej: W ostatnich latach prowadziliśmy szereg zbiórek podpisów, ale ta zdecydowanie wywoływała najbardziej pozytywny odzew i emocje. Świadczy o tym sam fakt, że na prawie 30 tysięcy podpisów z całej Wielkopolski, ponad 1.500 pochodziło z powiatu ostrowskiego. Ostrowianie i mieszkańcy powiatu tym samym mówią stanowcze „nie” dla ideologizowania medycyny, mówią „nie” szczuciu na dzieci z in vitro, które są tak samo kochane i wyczekiwane przez swoich rodziców. Za ten głos rozsądku wszystkim mieszkańcom mogę tylko serdecznie dziękować i cieszyć się, że to właśnie takich ludzi mam zaszczyt reprezentować w samorządzie.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

Przewodnicząca Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla in vitro” Agnieszka Pomaska napisała w piątek na Twitterze, że otrzymała informację o skierowaniu projektu do pierwszego czytania. „Podpisy pod Obywatelskim Projektem TAK dla n vitro oficjalnie policzone! Przed chwilą otrzymałam informację o skierowaniu projektu do pierwszego czytania. Marszałek ma maksymalnie 3 miesiące na wprowadzenie go do porządku obrad, ale sprawa jest pilna. Polskie rodziny bardzo na to czekają!” – czytamy we wpisie.