– Na wniosek i prośbę mieszkańców z Osiedla Krępa Rada Osiedla Nr 3 „Krępa” zwraca się z prośbą do zarządu
Spółki Ostrowski Zakład Ciepłowniczy o uczestnictwo w spotkaniu z mieszkańcami osiedla. Mieszkańcy, zachęceni
miejskim programem dofinansowania wymiany ogrzewania m.in. do podłączeniem się do miejskiego cieplika, dopytują o możliwość wymiany ogrzewania i podłączenia się do sieci OZC. Prezydium Rady Osiedla nr 3 nie dysponuje jednak informacjami, w jakiej ulicy znajduje się ciepłociąg, do którego ewentualnie mieszkańcy
mogliby się podłączyć lub jakie inwestycje należałoby wykonać w osiedlu przez spółkę OZC, by podłączenie było możliwe. Mieszkańcy są zainteresowani ewentualnymi kosztami, jakie rodzi taka wymiana ogrzewania – pismo takiej treści wystosowała Rada Osiedla Krępa do prezesa spółki Ostrowski Zakałd Ciepłowniczy w Ostrowie Wielkopolskim
OZC przychylił się do uczestnictwa w spotkaniu, jednak nie na forum z mieszkańcami, tylko z 15-osobową Radą Osiedla.
– Moim zdaniem takie spotkania są w interesie spółki OZC. Dziwię się, że z podobną inicjatywą do tej pory nie wyszła sama spółka OZC SA, by uczestniczyć w spotkaniach z mieszkańcami we wszystkich osiedlach na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Zamiana ogrzewania jest w interesie spółki i miasta, które przecież wdraża program ograniczania niskiej emisji. Miało być z mieszkańcami, ostatecznie wyszło tylko z radą, ale i to dobre. Ponieważ to nas członków Rady Osiedla mieszkańcy pytają ile kosztuje podłączenie się do sieci miejskiej – a by być odpowiedzialnym – ja osobiście nie potrafiłam udzielić odpowiedzi na pytanie ile to kosztuje i czy dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych z miasta pokryje te koszty. Stąd nasze pismo do spółki – mówi Sylwia Nowicka, zastępca Przewodniczącego Rady Osiedla nr 3 Krępa.
Z informacji przekazanych przez przedstawiciele spółki OZC SA wynika, że sam węzeł cieplny – montowany w kotłowni lub innym niezamieszkałym pomieszczeniu to 9 tysięcy złotych netto (plus 8% vat) jeśli decydujemy się i na CO ( 6.000,00zł) i na ciepłą wodę ( 3.000,00zł). To pierwszy koszt. Kolejny koszt to opłata przyłączeniowa – liczona od metra bieżącego od idącej sieci. Liczy się odległość od rury cieplnej do ściany budynku, w którym nastąpi montaż węzła. Za metr trzeba zapłacić jednak 250 złotych netto ( plus 23% vat). Wszystko to jest możliwe, o ile w danej ulicy jest już sieć ciepłownicza.
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą korzystać z dofinansowania na wymianę sposobu ogrzewania z węglowego na (każde) inne. Można otrzymać 5 tysięcy złotych zwrotu poniesionych kosztów. W 2015 roku skorzystało z dofinansowania 68 rodzin. W ramach umowy doszło do wymiany źródła ogrzewania na: gazowe, elektryczne, a także podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Największym zainteresowaniem cieszyło się zastępowanie węglowych źródeł ogrzewania źródłami gazowymi – 51 wnioskodawców. Drugim pod względem popularności było podłączenie do sieci ciepłowniczej. Z tego rodzaju ogrzewania skorzystało 16 wnioskodawców. Jeden wnioskodawca zdecydował się na zastąpienie węglowego źródła ogrzewania ogrzewaniem elektrycznym.
W Pleszewie mieszkańcy mogą liczyć na 45% zwrotu kosztów wymiany i kolejne 45% umorzenia pożyczki z programu WFOŚ „Kawka”. Oznacza to, że płaca tak naprawdę za 10% poniesionych kosztów. A to właśnie koszty są głównym hamulcowym wymiany pieca węglowego na inny.
2016-03-09 ok24.tv