4 spośród 62 świadków zostało przesłuchanych ws. zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu. Osoby objęte aktem oskarżenia już zostały przesłuchane, natomiast wielu świadków nie stawia się na sali rozpraw.

Proces ruszył 2 listopada ub.r. Towarzyszą mu specjalne środki bezpieczeństwa. Rozprawa odbywa się w sali wyposażonej w kuloodporną szybę, za którą przebywa jeden z oskarżonych ze statusem świadka koronnego. Nie wiadomo ilu funkcjonariuszy zostało skierowanych do zabezpieczenia procesu. Część z nich przeznaczono do konwojowania oskarżonych osadzonych w areszcie. Kilku mundurowych pilnuje porządku na sali rozpraw. Nad całością czuwają uzbrojeni antyterroryści. Aktem oskarżenia ws. zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości narkotyków zostało objętych 18 osób. Procedura wobec 3 została wyłączona do odrębnego postępowania, ponieważ te osoby złożyły wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wyroki wobec tych 3 osób już zapadły – powiedział portalowi Calisia.pl Andrzej Biernaczyk, Prokurator Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Pozostałych 15 oskarżonych w tej sprawie złożyło już wyjaśnienia przed sądem. Sąd ma do przesłuchania jeszcze 58 świadków – zawnioskowanych do składania zeznań zostało łącznie 62 świadków, ale tylko 4 stawiło się przed sądem. 18-osobową grupą przestępczą dowodził 38-letni mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego, jednak nie za samo kierowanie gangiem grozi największa kara. Najbardziej zagrożone jest przestępstwo wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych – wyjaśnia Biernaczyk.

Prokuratura zarzuciła 38-latkowi, że od kwietnia 2011 do sierpnia 2012 roku kierował zorganizowaną grupą przestępczą „mającą na celu uzyskiwanie korzyści majątkowych w wyniku czerpania korzyści z cudzego nierządu w należącym do niego klubie oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych”. W zarzutach dotyczących obrotu narkotykami wskazano na wprowadzenie do obrotu, przez osoby objęte aktem oskarżenia, blisko 20 kilogramów amfetaminy, 14 kilogramów marihuany oraz 800 tabletek ekstazy.Do większości czynów doszło na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, Słupi (okolice Kępna) i częściowo Kalisza. Wśród oskarżonych są osoby z Kalisza.

Kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest karą 10 lat pozbawienia wolności. Za handel narkotykami grozi do 12 lat więzienia. Ten proces stanowi fragment większej sprawy, prowadzonej przez ostrowską prokuraturę, a dotyczącej grup przestępczych z terenu Konina. Kilka osób jeszcze poszukiwanych jest listem gończym. Sprawy główne toczą się w sądzie okręgowym w Koninie. Związek tej sprawy z naszym terenem polegał na tym, że amfetamina sprzedawana przez osoby objęte aktem oskarżenia była sprowadzana z Konina – wyjaśnia prokurator.

2016-01-13 ok24.tv za calisia.pl