Czy budowa centrum przesiadkowego na terenach powojskowych koło Kauflandu, to rzeczywiście dobry pomysł? Przecież od momentu zakupu tych ziem po preferencyjnych cenach od Agencji Mienia Wojskowego mówiło się o budowie tam hali widowiskowo – sportowej.

Tematem budowy centrum przesiadkowego zainteresował się radny Wojciech Matuszczak.
– Wydaje mi się, że ten bardzo atrakcyjny teren, wokół którego znajdują się dwa markety, a wkrótce ruszy budowa kolejnego na terenach należących do PKS-u, można lepiej wykorzystać – twierdzi radny. – Centrum przesiadkowe nie jest najważniejszą inwestycją, na którą czekają mieszkańcy Ostrowa.

[jwplayer mediaid=”2699″]

Radny Wojciech Matuszczak przypomina, że od ,,zawsze” mówiło się, że to tereny pod przyszłą halę sportową. Zaznacza także, że stawiając halę właśnie w tym miejscu, mamy już wybudowaną część parkingów, które są w każdej chwili do wykorzystania.
– Przeciwnicy budowy hali używają ciągle jednego argumentu, że utrzymanie takiego obiektu jest kosztowne i miasto będzie musiało do niego dopłacać – mówi Wojciech Matuszczak. – Trzeba sobie jednak uczciwie powiedzieć, że miasto dopłaca do wielu rzeczy.

Prawda jest taka, że chwalimy się na lewo i prawo, że Ostrów to miasto żyjące sportem. Rzeczywiście, działa tu bardzo wiele klubów i stowarzyszeń sportowych, których zawodnicy osiągają sukcesy. Niestety z jednej strony wypinamy z dumą piersi, gdy mówimy o sukcesach sportowców, a z drugiej zamykamy im drogę do rozwoju, nie budując w mieście hali. Jak koszykarze czy piłkarze ręczni mają grać w ekstraklasie, gdy nie ma w mieście obiektu, który spełnia wymogi stawiane przez władze organizujące te rozgrywki.

Tymczasem halę taką można wykorzystać dla wielu celów, nie tylko sportowych
– Dziś są takie rozwiązania architektoniczne, które pozwalają zachować wielofunkcyjność takiego obiektu –dodaje radny.

Budowa hali sportowej przy Kauflandzie nie oznacza, że nie powstanie w Ostrowie centrum przesiadkowe.
– Centrum przesiadkowe jest wymogiem, który musimy spełnić – mówi Wojciech Matuszczak. – Ale nie trzeba budować centrum w tak atrakcyjnym miejscu. Spokojnie mogę wskazać dwa inne miejsca, w których owe centrum można wybudować. Należy w tym temacie współpracować z przewoźnikami takimi jak PKS i PKP. Myślę, że na sesji jestem gotowy zaproponować pewne rozwiązania.

HopStop Ostrów Wielkopolski zlokalizowany będzie na obszarze obecnego dworca PKS przy ul. Dworcowej. Na terenie znajdującym się w odległości 300 m od dworca PKP oraz 200 m od handlowej części ulicy Raszkowskiej.

Tymczasem inwestor, który zakupił sąsiadujące z miejską działką tereny dawnego dworca PKS planuje postawić parterowy obiekt usługowo-handlowy wraz z dworcem autobusowym w formule Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Łączna powierzchnia GLA ma wynosić ok. 4500 m2. Jak informuje inwestor na terenach dawnego dworca PKS powstanie ogólnodostępny parking naziemny dla 210 samochodów, który będzie dostępny zarówno z ulicy Dworcowej, jak i Wojska Polskiego.
adbcc0b32c109ad6f3a7809e8a0f28d8
W obiekcie znajdą się operatorzy następujących branż: spożywczej, drogeryjnej, RTV / AGD, apteka, sieciowe sklepy odzieżowe i obuwnicze oraz lokalni najemcy.

2015-06-18 ok24.tv fot. katharsis develompent