Już po raz ósmy w tym roku policja zapowiedziała wzmożone kontrole na terenie całego kraju w związku z działaniami „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja spowodowana jest m.in. ostatnimi statystykami, dotyczącymi wypadków z udziałem właśnie tej grupy.

Kierowcy powinni spodziewać się większej liczby patroli przede wszystkim w okolicy przejść dla pieszych i dróg rowerowych. Policjanci specjalnym nadzorem obejmą miejsca, w których ryzyko wystąpienia ewentualnego zdarzenia jest szczególnie wysokie. Mundurowi będą jednak zwracać uwagę także na każde inne zachowanie niezgodne z prawem.
Jednocześnie funkcjonariusze przypominają, że kierowca, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, powinien wypatrywać rowerzystów, traktować ich po partnersku i ustąpić pierwszeństwa. Z kolei zbliżając się do przejścia, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na pasy. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną również musi przepuścić pieszego, przechodzącego przez skrzyżowanie. Za wspomniane wykroczenia po niedawnej zmianie przepisy grozi mandat do 1500 zł.