Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolski przymierza się do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nowe inwestycji jaką jest budowa kolejnej galerii – tym razem na terenach dawnego dworca PKS przy ul. Dworcowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Ukazało się obwieszczenia Prezydenta Miasta zawiadamiające strony postępowania  o wszczęciu  postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa budynku handlowo-usługowego Hop Stop z dworcem autobusowym PKS, parkingiem i zagospodarowaniem terenu przy ul. Dworcowej 2 w Ostrowie Wielkopolskim” na działkach o numerach ewidencyjnych 11/12, 6/3, 29, 30 obręb 0062 przy ul. Dworcowej 2 w Ostrowie Wielkopolskim.

adbcc0b32c109ad6f3a7809e8a0f28d8
Teren należy do spółki Katharsis Development, która o takie decyzje środowiskowe wystąpiła. Jak czytamy na stronie spółki HopStop Ostrów Wielkopolski zlokalizowany będzie na obszarze obecnego dworca PKS przy ul. Dworcowej. Na terenie znajdującym się w odległości 300 m od dworca PKP oraz 200 m od handlowej części ulicy Raszkowskiej powstanie parterowy obiekt usługowo-handlowy wraz z dworcem autobusowym w formule Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Łączna powierzchnia GLA będzie wynosiła ok. 4500 m2.

Na terenie inwestycji powstanie ogólnodostępny parking naziemny dla 210 samochodów, który będzie dostępny zarówno z ulicy Dworcowej, jak i Wojska Polskiego. W obiekcie znajdą się operatorzy następujących branż: spożywczej, drogeryjnej, RTV / AGD, apteka, sieciowe sklepy odzieżowe i obuwnicze oraz lokalni najemcy.

Teren dworca sprzedała w kolejnym przetargu spółka PKS, do której obiekt należał. Dworzec autobusowy przy ul. Dworcowej 16  znajduje się w centrum miasta ok. 200 m od dworca kolejowego i postoju taksówek oraz około 1000 m od rynku. Dworzec autobusowy w Ostrowie Wielkopolskim został najpierw zaadaptowany z poniemieckiego baraku o konstrukcji drewnianej. Stan techniczny budynku dworcowego mimo stosunkowo dużych nakładów finansowych budził poważne zastrzeżenia. Głównym architektem nowego obiektu dworca PKS został inż. Romuald Szyszko-Bohusz . Budowa została sfinansowana ze środków własnych firmy PKS Ostrów Wielkopolski Sp. z. o. o. Dworzec oddano do użytku w 1990 roku. Wiata autobusowa wówczas miała 15 stanowisk.

2015-10-12 ok24.tv fot. katharsis development