Starosta ostrowski Paweł Rajski zamierza utworzyć swoisty fundusz grantowy dla młodych wynalazców, których w ostrowskich szkołach ponadgimnazjalnych nie brakuje. Poniżej fragment rozmowy z Kuriera Ostrowskiego poświęcony funduszowi.

– Czy szkoły przygotowują uczniów do praktycznego wykorzystania wiedzy?

– Cieszę się, że coraz więcej szkół to rozumie, modyfikuje profile i wprowadza, nauczanie modułowe, nowe kierunki, tak, by odpowiadały potrzebom rynku. Specjaliści od energii odnawialnej, klimatyzacji, mechanicy motocyklowi to kilka przykładów z ostatniego okresu. Szkoły zdają sobie sprawę, że najlepszą reklamą są dla nich absolwenci, którzy nie trafiają do urzędu pracy, ale pracują w firmach i są cenieni. Chcemy to wzmacniać i wsperać!

zdjecie

– W jaki sposób chce Pan to osiągnąć?

– Jestem pod wrażeniem pomysłowości i dojrzałości projektów realizowanych przez uczniów z ZAP. Wiele z nich zgłoszonych w szkolnych konkursach to wynalazki przez duże „W’’. Inne szkoły mają także dobre przykłady. Do tej pory uczniowie wszystko realizowali z własnych środków. Z jednej strony projektowali coś, wymyślali udoskonalali, ale z drugiej musieli się „rozmieniać na drobne’’ poszukując materiałów do budowy. Może warto zastanowić się, jak im pomóc szczególnie w sferze finansowej. Moim pomysłem w tym zakresie jest powstanie funduszu grantowego, który takich młodych wynalazców wspierałby finansowo. To my musimy wziąć na siebie ciężar, by oni mieli komfort pracy!

zdjecie

– Czy myśli Pan o większym wykorzystaniu tych rozwiązań w biznesie?

– Tak. Przepływ nauki do biznesu jest najlepszym modelem współpracy. Liczę na to, że niektóre pomysły mogłyby być wręcz inicjowane przez pracodawców. Fundusz wspierałby ich powstanie, ale mógłby też pomóc we wdrażaniu w wykorzystaniu w konkretnej firmie. Jeśli docierają do mnie informacje, że jedna z największych firm w regionie, znany producent wymienników ciepła do samochodów kupuje od przedsiębiorców z Powiatu Ostrowskiego ok. 80 proc. narzędzi i oprzyrządowania potrzebnego do tak specjalistycznej i zaawansowanej produkcji to pokazuje wielki potencjał lokalnych firm. Warto mieć takie narzędzie wsparcia.

2015-05-04 ok24.tv za powiat-ostrowski.pl