W czwartek 13 grudnia odbędzie się spotkanie z fotografem, Chrisem Niedenthal’em. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00 na Małej Scenie OCK. Przed tym wydarzeniem, zapraszamy na wernisaż wystawy „SPORTOGRAFIA” w Galerii PIK OCK

Artysta współpracował m.in. z takimi magazynami, jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej, Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”. 14 grudnia 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

– Większość moich znajomych wie, że nie interesuję się sportem. To prawda, sport nigdy mnie specjalnie nie interesował, i rzadko sam brałem udział w jakichkolwiek zawodach. W szkole owszem, udawałem, że gram w piłkę nożną, bo sport był obligatoryjny. Tak więc pomysł, bym pokazał swoje fotografie związane ze sportem wydawał mi się mocno kuriozalny. Ale jednak, przeglądając swoje spore archiwum, okazało się, że dosyć często miałem na zdjęciach coś, co można by podciągnąć pod szeroko pojęte pojęcie sportu – opowiada Chris Niedenthal.

Zdjęcia Niedenthala z Warszawy były pierwszymi, które pokazały stan wojenny za granicą. Artysta twierdził, że wykonanie zdjęć stanowiło dla niego spore wyzwanie. Utrudnienia wynikały przede wszystkim z konieczności wykonywania zdjęć z ukrycia. W stanie wojennym fotograf musiał zachować wielką ostrożność, nie mógł otwarcie pokazać się na ulicy z aparatem w ręku, samo jego noszenie ze sobą groziło aresztowaniem.

W latach 70tych, po sukcesach naszych piłkarzy, Chris postanowił sfotografować kilku z nich w sytuacjach bardziej prywatnych aniżeli sportowych. W taki oto sposób udało mu się uchwycić młodego bramkarza Jana Tomaszewskiego w kolejce w sklepie spożywczym lub w swoim nowym, właśnie remontowanym mieszkaniu.. Na początku stanu wojennego w Polsce udał mu się sfotografować mecz piłkarski między Legią Warszawą a Dynamo Tbilisi

– Naszą aktorkę Dorotę Stalińską w latach 80tych sfotografowałem w czasie ćwiczeń w domu, do materiału o popularności fitnessu – czyli w jakimś sensie sportu – i proszę bardzo: okładka w Newsweeku! W 2002r byłem nawet na igrzyskach zimowych w Salt Lake City i tu też, w miarę możliwości, fotografowałem te “boki” wokół wielkiego sportowego święta – mówi Chris.

2018-11-28 ok24.tv za tubaostrowa.pl