Szpital Powiatowy w Jarocinie kupił nowoczesny aparat USG do badań diagnostycznych na oddziale ginekologii. Gmina Jaraczewo dofinansowała specjalistyczną głowicę do diagnostyki raka piersi u kobiet.
Urządzenie kosztowało 250 tys. zł i zostało zakupione z rządowej dotacji, którą szpital pozyskał od wojewody wielkopolskiego. Aby jego praca była w pełni efektywna potrzebna była specjalistyczna głowica do diagnostyki raka piersi u kobiet.

– Jakiś czas temu rozmawialiśmy z radnymi gminy Jaraczewo i oni zgodzili się dofinansować utworzenie drugiej nitkę pracowni endoskopowej w naszym szpitalu – stwierdza dr n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny jarocińskiego szpitala.
Tymczasem pojawiła się możliwość zakupu nowoczesnego aparatu USG do badań diagnostycznych na oddziale ginekologii.

– Szpital zwrócił się do nas o zmianę i przekierowanie tego dofinansowania na zakup specjalistycznego głowicy do tego aparatu. Nasi radni wyrazili na to zgodę – wyjaśnia Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa.
Głowica, której zakup sfinansowała gmina Jaraczewo kosztowała 20 tys. zł.

– Szpital jest naszym wspólnym dobrem i potrzebny jest nam wszystkim. Dlatego uważam, że powinno nastąpić porozumienie między wszystkimi czterema gminami powiatu jarocińskiego na proporcjonalne w stosunku do liczby mieszkańców wsparcie finansowe szpitala – stwierdza Dariusz Strugała – Myślę, że może się to odbywać na zasadzie zakupu sprzętu, bo wówczas wiemy dokładnie na co te pieniądze są przeznaczane. Oczywiście w tym porozumieniu winien, jako lider uczestniczyć samorząd powiatu, który jest właścicielem szpitala i po jego stronie leży największy ciężar tego wsparcia finansowego.
Badania aparatem USG nie tylko dla pacjentek ginekologii

Jak zapewnia prezes szpitala Henryk Szymczak druga nitka pracowni endoskopowej zostanie utworzona z dodatkowych pieniędzy, na które lecznica złożyła wniosek do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponuje urząd marszałkowski.
Z badań diagnostycznych nowoczesnym aparatem USG będą mogły korzystać nie tylko pacjentki oddziału ginekologicznego jarocińskiego szpitala, ale też przyszpitalnej poradni ginekologicznej.
źródło – jarocinska.pl