Filip Springer będzie gościem Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej w ramach projektu “Liczy się miasto”. Tematem spotkania będzie miasto Kalisz i miasta podobne do naszego: Słupsk, Koszalin, Włocławek i Grudziądz. Pisarz wspólnie z wydawnictwem Karakter realizuje obecnie projekt “Miasto Archipelag”: reporterską podróż przez mniejsze miasta, które były kiedyś stolicami województw.

Filip Springer ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.
Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, w finale Nagrody Literackiej Gdynia i w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, do Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.

Filip_Springer___le_urodzone_ok_adka_96_dpi

W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012). Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).

Spotkanie odbędzie się 19 maja o godz. 18.00 w Villa Calisia, ul. Al. Wolności 4. Wstęp wolny.

2015-05-08 ok24.tv