Prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego europosła z Kępna Witolda Tomczaka. A chodzi o zdarzenie sprzed niemal 17 lat, gdy były polityk Ligi Polskich Rodzin usunął z rzeźby Jana Pawła II symboliczny głaz przygniatający postać. Proces w tej sprawie toczył się kilka lat.

Do incydentu doszło w 2000 roku w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie. Wtedy to ówczesny poseł Ligi Polskich Rodzin z rzeźby usunął głaz symbolizujący meteoryt, który przygniatał leżącą postać Jana Pawła II. Jak tłumaczył polityk zrobił to w obronie dobrego imienia Papieża Polaka, a dzieło włoskiego artysty jego zdaniem obrażało uczucia religijne wielu rodaków. Witold Tomczak został oskarżony o zniszczenie rzeźby.


na fot. były europoseł Witold Tomczak / fot. Parlament Europejski

Najpierw przez wiele lat skutecznie udawało mu się odwlekać rozpoczęcie procesu. Gdy ten ruszył w 2013 roku były europoseł robił wszystko, by sprawa uległa przedawnieniu. Wreszcie rok temu polityk został uznany za winnego zniszczenia rzeźby, ale sąd warunkowo odstąpił od wymierzenia kary. Teraz sprawę ostatecznie postanowił zakończyć prezydent Andrzej Duda, który ułaskawił Witolda Tomczaka.


2017-12-07 ok24.tv za rc.fm