Kaliska dyspozytorka pogotowia, do której dodzwoniła się szukająca pomocy mieszkanka Lelikowa w gminie Milicz, przez telefon instruowała zgłaszającą wypadek kobietę, jak reanimować nieprzytomnego mężczyznę.

Do zdarzenia doszło 11 czerwca 2017 r. Około godziny 8.26 system powiadamiania ratunkowego 112 połączył wzywającą pomocy mieszkankę Lelikowa do kaliskiej dyspozytorni. Dyżurna ustaliła miejsce zdarzenia i zadysponowała wysłanie śmigłowca LPR oraz oddziału straży z Milicza.

Z wywiadu medycznego dowiedziała się jednak, że nieprzytomny mężczyzna nie oddycha. Zgłaszająca wypadek kobieta musiała więc podjąć resuscytację, którą prowadziła pod nadzorem dyspozytorki przez ok. 15 minut, aż do przybycia pierwszej służby ratunkowej. Dopiero po upewnieniu się, że resuscytacja została podjęta przez ratowników z OSP, dyspozytorka zakończyła rozmowę. Kilkanaście minut później pacjent trafił do szpitala w Ostrowie
Wielkopolskim. Sprawna akcja wszystkich służb ratowniczych, z wydatnym udziałem dyspozytorki kaliskiego pogotowia, pozwoliła uratować mężczyźnie życie.

2017-06-28 ok24.tv