6 maja późnym popołudniem, kilkadziesiąt osób dyskutowało z Grzegorzem Sapińskim, prezydentem Kalisza, o pierwszych miesiącach rządów i o niektórych problemach miasta. Spotkanie zorganizowało Radio Merkury w ramach cyklu „Katalizator Merkury – miasto w ogniu pytań” w gościnnej Cafe Calisia.

Grzegorz Sapiński za najważniejsze decyzje i kierunki zmian pierwszego półrocza, po wygranych wyborach, uznał między innymi: swoją dostępność dla mieszkańców, zmiany kadrowe i ograniczenie płac w miejskich spółkach, likwidację Miejskiego Zarządu Obiektów Służby Zdrowia, uruchamianie w kaliskich szkołach klas patronackich we współpracy z czołowymi firmami miasta.
timthumb (1)

– Chcemy, by Kalisz stał się miastem wysokiej klasy specjalistów – miastem zawodowców – zapewnia prezydent Sapiński. Według niego, ważne jest też rozpoczęcie prac nad inicjatywą lokalną, czyli wpieranie z poziomu miasta konkretnych działań mieszkańców, przyspieszenie inwestycji drogowych i planowanie inwestycji na zaniedbanych, bocznych ulicach, powołanie zespołów do spraw budżetu obywatelskiego i do spraw konsultacji z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych i mieszkańców. Parokrotnie akcentował, że nie tylko miasto wymaga rewitalizacji.
– My, Kaliszanie także musimy się rewitalizować. Musimy bardziej dbać o miasto, jego czystość i zmienić np. swój stosunek do komunikacji, by ograniczać zatruwanie środowiska przez prywatne auta i szanować bardziej pieszych i rowerzystów – mówił Grzegorz Sapiński. Mieszkańcy i aktywiści miejscy pytali między innymi o publiczną dostępność rejestru umów zawieranych przez urząd miasta . – Nie wskażę daty, ale będzie to zrealizowane wkrótce – deklarował prezydent. Pytano też o możliwość wykupienia przez miasto wielkiego budynku po Banku Gospodarstwa Krajowego na potrzeby miejskiej kultury, np. biblioteki lub BWA.

– Cena była nierealna. Teraz zeszła z 6 mln do 4 mln złotych. To już jest realne, ale pod warunkiem, że właściciel rozłoży ją miastu na raty- deklaruje szef magistrackiej administracji. Były też bardzo krytyczne opinie o straży miejskiej.

– Nie ukrywam, że musi poprawić się ich działalność. Jeśli nie, to sami zasłużą na radykalne decyzje- odpowiedział gospodarz miasta. Aktywiści miejscy postulowali także, by w strukturze miasta pojawiła się komórka, gdzie mieszkańcy mogliby zgłaszać problemy i pytania obywatelskie. Padło też zaproszenie na regularne, interwencyjne spacery po mieście.

– Zgoda. Przyjmuję zaproszenie na wspólne spacery takich patroli obywatelskich- odpowiedział prezydent Sapiński. Dyskutowano także o budżecie obywatelskim, o odnowie śródmieścia, o zasadach wnoszenia uchwał obywatelskich, o zmianach wokół Ratusza , o lepszej informacji miejskiej w internecie, o nowoczesnym modelu transportu miejskiego i wreszcie o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych z funduszy Unii Europejskiej, planowanych wspólnie z Ostrowem Wielkopolskim. Spotkanie w Cafe Calisia, transmitowane radiowo dla mieszkańców subregionu, prowadzili: Danuta Synkiewicz i Andrzej Ogórkiewicz.

2015-05-08 ok4.tv za naszrynek.pl Fot. UM Kalisz