Nowoczesny sprzęt wzbogacił szpital w Ostrowie. Zakupione przez władze powiatu dwie nowe karetki o wartości ponad 800 000 złotych. Pojazdy zastąpią te najbardziej wysłużone, a tylko w ubiegłym roku karetki pogotowia do nagłych wezwań i transportu wyjeżdżały 17 000 razy.

zdjecie

Jako Zarząd i Rada Powiatu staramy się wspierać finansowo zarówno zadania inwestycyjne realizowane w szpitalu, jak i zakup sprzętu medycznego. Tym razem ustaliliśmy, że znaczące środki z budżetu przekażemy na cel inwestycyjny jakim jest rozbudowa szpitala o nowe skrzydło, natomiast zakupy karetek zrealizowane zostaną z budżetu szpitala – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

zdjecie

Flotę zasilą dwie nowoczesne karetki marki, które zastąpią wyeksploatowane ambulanse mające na licznikach grubo 600 tys. km przebiegu. –  Te karetki zastąpią pojazdy, które kupiliśmy kilka lat temu ze środków unijnych. Potrzeb w tym zakresie jest bardzo wiele, bo rocznie do stanów nagłego zagrożenia życia i zdrowia nasze zespoły wyjeżdżają ok. 10 tysięcy razy. Ponad 7 tys. wyjazdów to tzw. transport sanitarny, a na nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia rocznie prawie 21 tysięcy pacjentów. To pokazuje skalę potrzeb w zakresie transportu sanitarnego’’ – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ZZOZ w Ostrowie.

 

Ostrowski szpital posiada 5 zespołów ratownictwa medycznego w tym dwa specjalistyczne (w skład ich wchodzi lekarz) oraz 3 podstawowe (z ratownikiem medycznym) oraz 7 ambulansów ratunkowych i dodatkowo, karetkę N dla transportu noworodków.

Najnowsze ambulanse to w przenośni i dosłownie mercedesy. – To są jedne z najnowocześniejszych samochodów, z bardzo ekologicznymi silnikami. Każda karetka jest wyposażona m.in. w ssak i krzesełko kardiologiczne, oczywiście nosze, funkcjonalne szafki i lodówkę. Dysponuje oświetleniem ledowym oraz dodatkowymi punktowymi lampami. Jest także przejście do kabiny kierowcy’’ – stwierdził Przemysław Kaczmarek, koordynator ds. zabezpieczenia ruchu sanitarnego.

zdjecie