Według informacji przekazanych Gazecie Ostrowskiej przez Piotra Kaczorka, rzecznika prasowego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, kontrola w ostrowskim szpitalu dotyczy wybranych inwestycji z lat 2015-2018. „Gazeta Ostrowska” próbowała ustalić, czy czynności podjęte w szpitalu mają związek z trwającą od kilku tygodni kontrolą CBA w podległym samorządowi miejskiemu Miejskim Zakładzie Dróg.

Jak informowała prezydent miasta Beata Klimek, CBA zwróciło się do Miejskiego Zarządu Dróg o udostępnienie dokumentacji przetargowej trzech postępowań z lat 2013, 2014 i 2016 oraz o sporządzenie informacji o udziale w postępowaniach jednego z wykonawców. Nieoficjalnie wiadomo, że może chodzić o budowę miejskiego basenu, przy której zachodzi poważne podejrzenie o sfałszowanie polisy ubezpieczeniowej przez czeskiego wykonawcę.

Według naszych informacji, nie należy jednak łączyć tych dwóch spraw. Inwestycje przy budowie basenu oraz inwestycje przy rozbudowie szpitala realizowały bowiem inne firmy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kontrola w szpitalu może dotyczyć polskiego oddziału zagranicznego koncernu budowlanego.

Co cztery lata…

Warto przypomnieć, że podobnie wzmożone zainteresowanie służb Ostrowem Wielkopolskim miało miejsce niemal dokładnie cztery lata, przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Wtedy to, do Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego również weszli funkcjonariusze CBA, zabezpieczając tomy dokumentów, a sam temat rzekomej „afery” z zakupem miału po zawyżonej cenie stał się osią przewodnią finiszu kampanii wyborczej Beaty Klimek, ubiegającej się wówczas po raz pierwszy o stanowisko prezydenta miasta.

Minęły niemal cztery lata, a tamta sprawa do dziś nie została zakończona. Do tej pory istnieją jedynie zarzuty postawione w 2015 roku byłemu prezesowi OZC, a mimo upływu długiego czasu nie został nawet sformułowany akt oskarżenia  – nie mówiąc już o wyroku w tej sprawie.

Jest za to wyrok z powództwa cywilnego. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy musiał zapłacić byłemu prezesowi OZC kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy.

2018-09-20 ok24tv za gazetaostrowska.pl