22 zespoły pobierające materiał do testów na obecność koronawirusa będą obsługiwać Wielkopolan. Osiem kolejnych karetek wymazowych dla pracowników i pensjonariuszy domów pomocy społecznej uruchomionych zostanie jeszcze w tym tygodniu dzięki współpracy wojsk i wojewody.

Przybędzie karetek

W Wielkopolsce działa 68 domów pomocy społecznej i ich filii. W placówkach przebywa łącznie około 6200 pensjonariuszy. Domy zatrudniają też blisko 4300 pracowników. – Nowe karetki z medykami pobierającymi wymazy na obecność koronawirusa dedykowane będą mieszkańcom, nowym pensjonariuszom oraz personelowi domów pomocy społecznej – ze szczególnym uwzględnieniem placówek ze zmianowym trybem pracy. A wszystko po to, by najbardziej zagrożone koronawirusem grupy badać jeszcze sprawniej i prewencyjnie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Organizacji pracy zespołów wymazowych dowodzi podpułkownik Dariusz Wyrzykowski, szef 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Drive-thru z Krotoszyna do Kalisza
Mamy za sobą pierwszy dzień funkcjonowania realizowanego metodą drive-thru punktu poboru wymazów w Krotoszynie. Kierowcom i pasażerom, bez wysiadania z samochodu, żołnierze i służby sanitarne pobierają próbki na dwóch liniach wymazowych. W pracę zaangażowanych jest około 30 żołnierzy.
– W poniedziałek z punktu skorzystało prawie 100 osób, skierowanych przez wojewódzką stację sanitarną. Obsługa pacjenta wraz z wypełnieniem ankiety i pobraniem wymazu trwa około sześć minut.

Punkt poboru wymazów w Krotoszynie ma funkcjonować do środy. Potem żołnierze WOT przeniosą go do Kalisza. Tam drive-thru miałby rozpocząć pracę od przyszłego poniedziałku – 11 maja.