Lisków będzie gospodarzem Wielkopolskich Dożynek Wojewódzko – Diecezjalnych. Święto plonów odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia. Pierwsze podejście do zorganizowania uroczystości miało miejsce już na początku tego roku. Wtedy powiat i miasto, które starały się dożynki wyprzedził samorząd Buku.

Informacja o tym, że Wielkopolskie Dożynki Wojewódzko – Diecezjalne odbędą się w Liskowie pojawiła się we wtorek. Rozmowy trwały od kilku tygodni.

–  Jestem po rozmowach z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego, Krzysztofem Nosalem starostą kaliskim oraz Marią Krawiec, wójtem gminy Lisków, którzy wyrazili chęć współpracy przy organizacji dożynek wojewódzkich. Także Biskup Kaliski Edward Janiak przystał na propozycję, by święto plonów miało charakter diecezjalny – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. –  To duże wyróżnienie dla gminy i powiatu, które będzie z pewnością nawiązywało do wystawy rolniczej w Liskowie, która miała miejsce na początku poprzedniego wieku.

Chodzi o wystawę „Praca i kultura wsi”, którą otwarto w 1937 roku. Ekspozycja podsumowywała 35 lat istnienia Spółdzielni Rolniczo – Handlowej w Liskowie. Wystawę obejrzeli m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier generał Felicjan Sławoj Składkowski oraz marszałek Edward Rydz – Śmigły i oczywiście najbardziej znany mieszkaniec Liskowa ks. Wacław Bliziński. Szczegóły dożynek, które odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia 2016 roku dopiero będą opracowywane. Z pewnością będzie to okazja do przypomnienia bogatej historii miejscowości.

2016-01-04 ok24.tv za faktykaliskie.pl