Gołębie, patyczaki, złote rybki, koty rasowe i dachowce obok krów, świń czy koni – tradycyjnie 16 sierpnia w Mikstacie odbędzie się święcenie zwierząt. Błogosławieństwo odbywa się w dniu św. Rocha od ponad 200 lat. W tym roku w uroczystościach odpustowych weźmie udział ks. abp. Stanisław Gądecki.

Odpust ku czci św. Rocha rozpoczęło nabożeństwo w intencji osób chorych i starszych połączone z namaszczeniem chorych. Msza została odprawiona w ubiegłą niedzielę.

Święcenie zwierząt w Mikstacie odbywa się od ponad 200-lat. W archiwach Urzędu Gminy zachowały się zdjęcia z lat 30-tych XX wieku.

Na ten weekend zaplanowano główne uroczystości. W sobotę, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, do Mikstatu  pielgrzymką przyjadą lekarze i służby weterynaryjne. Odbędzie się też m.in. sesja popularno-naukowa. W niedzielę, w dniu odpustu patrona zwierząt domowych, metropolita poznański, ks. abp. Stanisław Gądecki, odprawi sumę odpustową, ale też pobłogosławi zwierzęta, które od ponad 200 lat przyprowadzane są przez właścicieli do kościoła.

2015-08-15 ok24.tv za faktykaliskie.pl