Nie będzie nowej siedziby Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Kompałły. Radni miejscy nie wyrazili zgody na przedłużenie użyczenia działki pod budynek dla śledczych. Właśnie mija pięć lat od pierwszego użyczenia. Prokuratura złożyła wniosek o przedłużenie umowy. Radni powiedzieli zdecydowane NIE. Bo przeciw głosowało 17 radnych, 5 wstrzymało sieę od głosowanie, nikt nie głosował za.

Nie zmienia to jednak faktu, że nowa siedziba prokuratury rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim jest niezbędna. Obecne pomieszczenia na piętrze sądu rejonowego są zdecydowanie za małe – prokuratura ma do dyspozycji ponad 300 metrów kw. 

Na budowę nowej siedziby potrzeba aż 9 milionów złotych. Tak wynika ze wstępnych planów i obliczeń. Budynek miał już stać przy ulicy Kompałły, ale Ostrów nie znalazł się w ostatnich latach w planach inwestycyjnych prokuratury generalnej. Teraz przygotowywany jest nowy czteroletni plan i – jak mówi szef prokuratury okręgowej Leonard Duczmalewski – Ostrów musi być na liście inwestycji, które w tym czasie będą zrealizowane.

Gdzie docelowo będzie nowa siedziba prokuratury? Sugerowane są dwa budynki, w tym jeden o statusie zabytkowym: dawna siedziba policji przy ul. Partyzanckiej lub budynek po Wojskowej Komendzie Uzupełnień przy ul. Wojska Polskiego.  Prokuratura jednak wie z doświadczenia, że najtaniej jest wybudować budynek od „zera” z uwzględnieniem wszystkich obecnych wymagań, jakie są stawiane siedzibom prokuratur.

2016-01-27 ok24.tv