Jest zgoda, co do tego, że dzieci i młodzież powinny wypocząć podczas najbliższych wakacji. Dlatego ministrowie rozwoju i edukacji zamierzają rozmawiać w przyszłym tygodniu z ministrem zdrowia o zezwoleniu na zorganizowanie kolonii i obozów.
O sprawie pisze Rzeczpospolita
Jak przyznała wiceminister edukacji Marzena Machałek, nie ma obecnie zakazu organizowania tych wyjazdów. Organizatorzy takiego wypoczynku zgłaszają więc cały czas swoje imprezy do kuratoriów. Zdaniem Machałek dzieci powinny mieć możliwość wypoczęcia. Jest to ważne zarówno ze względu na ich zdrowie psychiczne jak i fizyczne – młode organizmy potrzebują wzmocnienia odporności. – Dzieci potrzebują ruchu i potrzebują opieki. Wcale nie jest powiedziane, że wakacje spędzone w blokowisku, bez rodziców, którzy muszą iść do pracy i często nie mają już urlopu, żeby samemu wyjechać z dziećmi, jest zdrowsze niż zorganizowany wyjazd, odbywający się z zachowaniem szczególnych reguł sanitarnych – mówią urzędnicy MEN.
Jest jednak pewna przeszkoda – publiczne wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wskazujące, że jego zdaniem sytuacja epidemiczna nie pozwoli na to. Wszyscy zgadzają się, że do niego należy w tej sytuacji decyzja. Dlatego wiceminister Machałek i wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy zamierzają w przyszłym tygodniu spotkać się z nim, by uzyskać jego opinię. I to zapewne będzie klucz do całej sytuacji