– Opóźnienia są, ale na razie nie widzimy zagrożenia dla przebudowy drogi krajowej nr 25 łączącej aglomerację kalisko – ostrowską z autostradą – twierdzi poseł PO Mariusz Witczak. W poprzedniej kadencji rządu PO-PSL inwestycja została wpisana na listę zadań, zabezpieczono też pieniądze na opracowanie studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego. Minister Infrastruktury zaznacza jednak, że prace ruszą, jeśli pozwolą na to finanse.

Przebudowa drogi krajowej numer 25 – od Ostrowa Wielkopolskiego przez Kalisz, do autostrady na węźle w Modle – znalazła się na liście dróg do remontu pod koniec poprzedniej kadencji rządu PO-PSL. Wtedy też zabezpieczono pierwsze pieniądze na inwestycję: 12 milionów złotych na opracowanie studium techniczno- ekonomiczno – środowiskowego. Według Mariusza Witczaka przetarg na tę część inwestycji powinien być już dawno rozstrzygnięty. – Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu. Wiemy, że została zrobiona preselekcja firm, które będą przygotowywały studium ekonomiczno – techniczne i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie. Ma ono nastąpić bardzo szybko, takie są zapewnienia. Chociaż podkreślam, że rozstrzygnięcie powinno być dokonane dawno temu – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Mariusz Witczak. – Inwestycja jest wpisana w ten drugi filar dotyczący modernizacji dróg istniejących. Tworząc listę, znaleźliśmy z ministerstwem rozwiązanie dające możliwość zbudowania tej drogi po istniejącym śladzie, czyli dołożenie odpowiednich pasów ruchu drogowego i dróg rowerowych.

Przeprowadzenie badań techniczno-geologicznych będzie podstawą do konstruowania projektu przebudowy. Mariusz Witczak dodaje, że złożył interpelację do Ministra Infrastruktury, który potwierdził, że środki na uruchomienie studium są zabezpieczone, ale sama inwestycja będzie realizowana w miarę możliwości budżetowych. W poprzedniej kadencji środki na tego typu prace zostały zabezpieczone: w bieżącej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020, to po 5 miliardów złotych na każdy rok.

2016-04-04 ok24.tv za faktykaliskie.pl