Ostrowski oddział neonatologiczny jest drugim – po Poznaniu – w całej Wielkopolsce ośrodkiem referencyjnym 3 stopnia. To oznacza, że właśnie tutaj trafiają najmniejsze wcześniaki oraz najpoważniej chore noworodki i niemowlęta z całego regionu.
„Rocznie leczymy około 2500 dzieci” – powiedziała Katarzyna Bierła- szefowa ostrowskiej neonatologii. – „I do tego oczywiście potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt – taki, jakiego dziś używa się w krajach Europy Zachodniej czy USA. To są nowoczesne respiratory, które automatycznie podają tlen, aby u małych pacjentów nie doszło do powikłań, jak na przykład retinopatia wcześniacza. Mamy najnowszy system wentylacja Nava, który dopiero jest wprowadzany na świecie.
Do tego wszystkiego potrzebne są również monitory, aby dzieci odpowiednio monitorować i wkraczać z interwencją we właściwym czasie”….i taki właśnie monitor, a także aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków otrzymał w tym tygodniu ostrowski oddział od fundacji ORLEN DAR SERCA. Urządzenia warte są w sumie blisko 75 000 złotych. To kolejny dar od fundacji, która ostrowskiej neonatologii przekazała w ubiegłym roku respirator transportowy do karetki przewożącej noworodki.
2018-11-06 ok24.tv za rc.fm