Miała działać – a zdaniem radnej PO Mileny Kowalskiej – nie działa. Mowa o nowoczesnej aplikacji miejskiej z audioprzewodnikiem. W sierpniu 2017 roku m.in. na stronach internetowych Urzędu Miejskiego pojawiła się informacja o trwających pracach programistycznych nad aplikacją miejską, która miała być oddana do użytku do końca ubiegłego roku.
Aplikacja miejska miała posiadać m.in. następujące funkcje: prezentację szlaków turystycznych oraz moduł audio, dzięki któremu wybrane obiekty posiadały funkcję odczytu audioprzewodnika. Z aplikacji mieliśmy się też dowiedzieć o bieżących wydarzeniach i miejskich aktualnościach. Funkcja „Plener” miała umożliwiać stworzenie własnego planu zwiedzania – dodawanie obiektów do „Plenera” , wyświetlanie ich na mapie oraz wskazywanie tras dojazdu od pozycji użytkownika do danego obiektu.
Wówczas Beata Klimek Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wymieniała zalety tworzonej aplikacji: „Postęp technologiczny na nikogo nie czeka. Ostrów wprowadza coraz więcej rozwiązań smart city, a miejska aplikacja jest tego kolejnym przykładem. Aplikację będzie można ściągnąć na swój telefon i na bieżąco otrzymywać aktualne informacje o mieście. Dla osób przyjezdnych będzie to z kolei znakomite rozwiązanie, by poznać zakątki naszego miasta i posłuchać szczegółów na temat ich historii. Dowiedzą się również gdzie można smacznie zjeść, czy wygodnie przenocować…”.
Z przykrością stwierdzam, że do dnia dzisiejszego nie znalazłam w przestrzeni publicznej informacji, w którym miejscu można bezpłatnie pobrać aplikację miejską, która została opracowana za publiczne środki finansowe. Mieszkańcy naszego miasta nadal nie mogą korzystać z technologicznych funkcji ułatwiających im dostęp do informacji m.in. o bieżących wydarzeniach kulturalnych.
Proszę o udzielenie odpowiedzi a poniższe pytania:
- Czy w 2018 roku planowana jest rozbudowa aplikacji miejskiej o kolejne funkcje?
- Proszę o udzielenie informacji: jaki podmiot realizował zlecenie związane z opracowaniem aplikacji miejskiej, jaki był sposób wyboru i udzielenia zlecenia oraz jaki był łączny koszt opracowania?
- W jakim terminie zgodnie z zawartą umową miała zostać przygotowana aplikacja miejska oraz w jakich terminach realizowano płatności i w jakiej wysokości?
- Z jakiego powodu opracowanie aplikacji miejskiej nie zostało zrealizowane przez pracowników Wydziału Informatycznego Urzędu Miejskiego?
- Z jakiego powodu mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego oraz osoby przebywające w naszym mieście nie mogą korzystać z realnych elementów smart city, jakim niewątpliwie byłaby aplikacja miejska?
- Jakie środki finansowe wydatkowane z budżetu miasta można zaoszczędzić w przypadku informowania mieszkańców o ważnych wydarzeniach poprzez bezpłatną aplikację miejską, a nie jak dotychczas przez odpłatną funkcję informatora SMS?
2018-02-28 ok24.tv