W 2019 roku według danych IMGW w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy suma opadów nie przekroczyła 300 mm. Hydrolodzy alarmują, że ciepła i bezśnieżna zima 2019/2020 oraz brak dostatecznych opadów od początku roku skazują nas na największą od kilkudziesięciu lat suszę.
Ten problem stał się przedmiotem interpelacji radnego Koalicji Obywatelskiej Jakuba Paducha do prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek, który pyta o przygotowania miasta do walki z suszą, ale wskazuje też na konieczne kroki, jakie włodarze Ostrowa powinni podjąć natychmiast.

Jak powiedział naszemu portalowi radny Jakub Paduch: „Susza dotknie nas wszystkich w dwojaki sposób. Z jednej strony nieunikniony wzrost cen żywności, szczególnie owoców i warzyw. Z drugiej strony, będziemy obserwować usychającą miejską zieleń, szczególnie tę młodą, jeszcze dobrze nieukorzenioną. Dlatego musimy już teraz podjąć szereg konkretnych działań, niektórych bardzo prostych, niektórych systemowych.”
W tym samym tonie wypowiada się Ryszard Chmielina, prezes Wielkopolskiego Klubu Ekologicznego, który napisał na portalu społecznościowym Facebook, że

„W wielu rejonach Ostrowa w studniach (do 10 metrów) brak wody. To może oznaczać, że za chwilę nasze miejskie drzewa będą mieć problem z dostępem do wody lub już go mają. Nie ma już czasu na dyskusję – trzeba działać już.”

A co znajduje się w planie Paducha? Radny przypomina w nim swój wniosek sprzed ponad pół roku, aby nowe nasadzenia wyposażyć w specjalne worki do nawadniania roślin. Postuluje też między innymi wprowadzenie programu dopłat do obiektów małej retencji dla mieszkańców oraz wprowadzenie specjalnych standardów, które obligowałyby miejskie służby do zadbania o zachowanie wody deszczowej np. przy budowie dróg. Są tam też z pozoru proste, ale pożyteczne propozycje, aby nie kosić w tym roku traw na miejskich terenach, a jesienią nie grabić liści.

Prezydent Beata Klimek ma teraz 14 dni na ustosunkowanie się do propozycji radnego, ale też odpowiedź na ważne pytania, czy ostrowskie służby są gotowe na akcję walki z suszą, a spółka WODKAN S.A. jest w stanie zagwarantować, że mimo suszy ostrowianie nie będą odczuwali przerw w dostawach wody.