W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi nowe obostrzenia, które obowiązywać będą w związku z epidemią koronawirusa. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że rząd chce wprowadzić regionalizację zakazów. Z kolei money.pl przedstawił listę powiatów, które kwalifikują się do stref czarnej, ciemnoczerwonej oraz czerwonej.
W najgorszej sytuacji znajdą się mieszkańcy stref czarnej i ciemnoczerwonej. Tych pierwszych czeka twardy lockdown – ograniczenie możliwości wychodzenia z domu i zamknięcie większości przedsiębiorstw.
Strefa czerwona objęłaby 58 powiatów, z czego większość przypada na północną i centralną Polskę. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, miała być ona wprowadzona przy 25 do 50 zakażeniach na 100 tys. mieszkańców. W skali całego kraju oznaczałoby to od 10 do 19 tys. infekcji na dobę. Pod strefę czerwoną kwalifikują się w woj. wielkopolskim – Poznań, powiaty poznański i gnieźnieński.
Z innych ustaleń mamy zakaz noszenia przyłbic, są iluzoryczną ochroną, nie zabezpieczają ani otoczenia ani tego kto je nosi.