Radny Rady Miejskiej w Kępnie, który zasiada w niej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości podczas XXIX Sesji Rady Miejskiej w Kępnie wygłosił jedną z najbardziej fantastycznych teorii w historii samorządności. Utrzymując się w żeglarskiej terminologii Radny Paweł Jański „odpłynął”.
Znany z nietuzinkowych, niekoniecznie związanych z przedmiotem obrad, wypowiedzi Radny tym razem zabrał głos na temat rażącego zubożenia społeczeństwa. Po bardzo długim i wyczerpującym wystąpieniu wiceprezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosława Pucka Rada Miejska głosowała nad możliwością przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Kępno jako jedna z pierwszych Gmin w południowej Wielkopolsce rozpoczęło rozmowy z KZN i podczas sesji 25.02.2021 sprawa miała zostać sfinalizowana.

Przedsięwzięcie spotkało się jednak z krytyką Pawła Jańskiego, który dosadnie wyraził swoje zdanie, sugerując, że perspektywa współpracy z PAŃSTWOWĄ spółką jest „zbyt piękna”, a konkretnie:

„Ja się tak chwilami czułem jakbym był namawiany na panele fotowoltaiczne, coś w tym stylu, natychmiast, już, bo jest promocja na to wszystko”.

W tym miejscu należy przypomnieć, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to jeden z klejnotów koronnych jego własnej partii. Nie jednak poddawanie wiarygodności Państwowej instytucji pod wątpliwość było punktem kulminacyjnym wypowiedzi lokalnego prominenta.
Płynnie przeszedł on do kwestii związanych z drogą zlokalizowaną przy jego własnym domu, a następnie nazwania „po imieniu” sytuacji w portfelach Polaków. Radny wskazał, że należy budować mieszkania dla ludzi ubogich, bo tych będzie przybywać:

„Tych ubogich ludzi jest i będzie ich coraz więcej.. i żeby nie było tak jak to jest w Stanach, że coraz więcej ludzi ląduje w metrze pod kartonem, bo państwo nie potrafi o nie zadbać”