Jedną z najnowszych inicjatyw rządu jest Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Nowe narzędzie, które może zostać wprowadzone w ciągu najbliższych miesięcy, da władzom silniejsze uprawnienia. Będzie można np. wydać operatorom internetu polecenie zablokowania konkretnej domeny. W jakich okolicznościach? „Jeżeli wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, lub bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Rząd będzie mógł odciąć internet? Minister: Nie będziemy wyłączać ludziom routerów.
Marek Zagórski, minister w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa (przed reformą rządu odpowiedzialny za resort cyfryzacji), uspokaja i w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zapewnia, że blokowanie nie będzie uciążliwe dla zwykłych użytkowników sieci. – Nie zablokujemy TikToka i nie będziemy wyłączać ludziom routerów – stwierdził. – Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa odnosi się m.in. administracji publicznej, banków, szpitali – uszczegółowił.

Wyjaśnił też, że nowe przepisy mają stworzyć odpowiednie procedury postępowania w sytuacji, w której jakaś witryna internetowa, dostawca jakiejś usługi, zostanie uznany za podmiot „wysokiego ryzyka”.