Huk i krzyki obudziły dziś rano mieszkańców bloku przy ul. Konopnickiej w Kaliszu. Do jednego z mieszkań wkroczyli uzbrojeni funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Na miejscu trwają czynności operacyjne. Zatrzymany były komendant policji Zbigniew M. miał być kandydatem Kukiz ’15 na prezydenta Kalisza. Poseł Kukiz ’15 Jerzy Kozłowski nie wyklucza, że akcja CBA może mieć z tym związek. Poseł samej akcji CBA komentować nie chce, ale powiedział nam, że za kilka dni będzie chciał się z M. spotkać.

– Około 6-ej usłyszałem huk, jakieś krzyki, a teraz na klatce schodowej na parterze stoi dużo policjantów w kominiarkach – informuje nas jeden z mieszkańców bloku 9-13 przy ul. Konopnickiej w Kaliszu. Przed blokiem stoją cztery wozy CBŚ oraz ambulans.  – Około 7:00 policjanci wyszli z około 50-letnim mężczyzną. Szedł obok nich, nie był przez nich prowadzony ani skuty kajdankami. Otworzył im auto, które funkcjonariusze dokładnie przeszukali. Następnie policjanci wraz z tym mężczyzną wrócili do bloku. Po chwili funkcjonariusze CBŚ wyszli z budynku, wsiedli do samochodów i odjechali – relacjonuje nasz reporter.

Jak podaje rmf24.pl – Funkcjonariusze CBŚ weszli dziś rano do domu byłego komendanta głównego policji Zbigniewa Maja w Kaliszu. Po przeszukaniu Maj ma być przewieziony na przesłuchanie i usłyszeć zarzuty. Z informacji RMF FM wynika, że chodzi o przestępstwo urzędnicze: przekroczenia uprawnień. W ramach tego samego śledztwa agenci CBŚ zatrzymali dwóch byłych szefów delegatur Biura z Poznania i Łodzi – czytamy na stronie rmf.24.pl

Według nieoficjalnych informacji zarzuty mają charakter urzędniczy, dotyczą przekroczenia uprawnień. Dwaj byli funkcjonariusze zostali zatrzymani pod Katowicami i pod Kielcami.

Zbigniew M. służbę w policji rozpoczął w 1996 roku. Był m.in. wiceszefem Centralnego Biura Śledczego oraz zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds. kryminalnych. Był m.in. koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji, tworzył zespół ds. uprowadzeń, współtworzył algorytm działań policji w sytuacjach kryzysowych.

W grudniu 2015 r. został powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko komendanta głównego Policji. Dwa miesiące później z niego zrezygnował. Tłumaczył wówczas, że złożył rezygnację, by nie obciążać całej formacji, a jako powód podał przygotowywaną wobec niego prowokację byłych funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych.

Dzisiejsze zatrzymanie przez CBA ma związek z prowadzonym przez Prokuraturę w Rzeszowie postępowaniem w jego sprawie.

Zatrzymany były komendant policji Zbigniew M. miał być kandydatem Kukiz ’15 na prezydenta Kalisza. 

– Ja też mogę mieć pogląd albo przypuszczenie, że właśnie to, iż byliśmy zainteresowani, poskutkowało takimi działaniami służb. Ja też tak mogę uważać. Jestem bardzo ostrożny, bo to różnie może być, ze akurat ta kandydatura wzbudziła jakieś niepokoje – mówi posel Jerzy Kozłowski.

Według posła należy poczekać kilka dni, żeby zobaczyć „co z tej akcji wyniknie”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił podczas konferencji prasowej, że zatrzymanie byłego komendanta głównego policji Zbigniewa M. było konieczne ze względu na obawę matactwa. Wraz z byłym komendantem Zbigniewem M. zatrzymano dwóch byłych dyrektorów delegatur CBA w Łodzi i Poznaniu.

Minister podkreślał, że była to uzasadniona decyzja o zatrzymaniu.

Stanowisko komendanta głównego policji Zbigniew Maj objął w grudniu 2015 roku, dwa miesiące później z niego zrezygnował. Na zwołanej wówczas konferencji prasowej mówił, że złożył rezygnację, by nie obciążać całej formacji, a jako powód podał przygotowywaną wobec niego prowokację byłych funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych. Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił z kolei wówczas o „poważnych zarzutach” pod adresem Maja. To, co teraz się dzieje, nie ma jednak z tymi zapowiedziami nic wspólnego.

Zbigniew Maj służbę w policji rozpoczął w 1996 roku. Był m.in. koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji, tworzył i pracował w zespole ds. uprowadzeń, współtworzył algorytm działań policji w sytuacjach kryzysowych. Funkcję komendanta głównego policji pełnił od grudnia 2015 do lutego 2016.

2018-05-16 ok24.tv za www.radiomerkury.pl  i www.faktykaliskie.pl