Wszystko wskazuje na to, że agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Wdowczyk nieprędko zasiądzie w fotelu prezesa Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego. CBA przedłużyło o kolejne dwa miesiące wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Chodzi prawdopodobnie o wątpliwości wokół kontroli prowadzonych przez tę służbę w Kaliszu przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Agenci sprawdzali wtedy Ratusz i stowarzyszenia związane z ówczesną władzą, a zeznania pojechał złożyć w CBA m.in. obecny prezydent miasta Grzegorz Sapiński.

Mariusz Wdowczyk to agent łódzkiej delegatury CBA, tej samej, która jesienią ubiegłego roku, tuż przed wyborami samorządowymi, kontrolowała ówczesną władzę i związane z Ratuszem stowarzyszenia. Działania te nic nie wykazały, ale w kampanii wyborczej cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów.  W czerwcu tego roku Mariusz Wdowczyk został wybrany przez komisję konkursową na prezesa Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego.

Wobec reakcji, jakie wywołał ten wybór oraz wątpliwości, które namnożyły się wokół tej sprawy i zostały nagłośnione przez media, również ogólnopolskie, kierownictwo CBA wszczęło wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Objęte jest ono tajemnicą, ale prawdopodobnie dotyczy właśnie ubiegłorocznych kontroli w Kaliszu i ewentualnych związków z nimi agenta łódzkiej delegatury CBA, który teraz wygrał konkurs na stanowisko prezesa KPT. Jak podało Radio Zet w artykule „Śledztwo Radia Zet: Agent CBA prezesem miejskiej spółki w Kaliszu”: „postępowanie ma sprawdzić, czy funkcjonariusz nie naruszył dyscypliny służbowej”.

Mariusz Wdowczyk stanowisko w KPT miał objąć z dniem 1 lipca. Nowy prezes nie pojawił się jednak w pracy. Jak tłumaczył wówczas wiceprezydent Kalisza, Piotr Kościelny: – Kwestie proceduralne pana prezesa Mariusza Wdowczyka u swojego poprzedniego – obecnego pracodawcy nie zostały ostatecznie rozwiązane. W ciągu kilku dni sytuacja pracownicza u jego pracodawcy, czyli w CBA, powinna się wyjaśnić.

Zapytaliśmy dziś biuro prasowe CBA, na jakim etapie jest wewnętrzne postępowanie wyjaśniające i jak długo Mariusz Wdowczyk zostanie w dyspozycji tej służby. – Uprzejmie informuję, że CBA nadal prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie, o którą Pani pyta. Zostało ono przedłużone o kolejne dwa miesiące. Biuro nie udziela informacji o prowadzonych czynnościach – odpowiedziała nam Małgorzata Matuszak – Tocha z biura prasowego CBA.

 

Czy to oznacza, że przez te dwa kolejne miesiące Mariusz Wdowczyk pozostaje w dyspozycji CBA i w związku z tym nie może objąć stanowiska w Kaliszu? – Osoba, o którą Pani pyta nadal jest pracownikiem CBA. Niemożliwe jest pełnienie funkcji do czasu zwolnienia ze służby – odpowiada biuro prasowe służby.

Obowiązki prezesa KPT od 1 lipca pełni Filip Żelazny, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki. Funkcję tę Żelazny może sprawować do 3 miesięcy. Czy konkurs na prezesa KPT został  przeprowadzony zgodnie z procedurami weryfikuje też Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie. Na razie w tej sprawie toczy się postępowanie sprawdzające.

2015-07-08 ok24.tv  fot. Agnieszka Gierz za faktykaliskie.pl