„Nie mam sobie nic do zarzucenia, jestem niewinny i cierpliwie czekam na wyniki postępowania” – to komentarz dla Radia Centrum Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, do złożonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. A chodzi o niedopełnienie obowiązków przy wydaniu decyzji o utworzeniu grupy producenckiej owoców i warzyw:

„Zanim tą decyzję podjąłem to wcześniej odbyły się dwie kontrole przeprowadzone przez pracowników departamentu rolnictwa. W 2014 roku odbyła się kolejna kontrola, tym razem przeprowadzona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która też nie wykazała żadnych nieprawidłowości. I co najważniejsze, a o tym o dziwo nie wspomina CBA, ani żadna inna instytucja w kwietniu 2016 roku, czyli już pod nowymi rządami Agencja Rynku Rolnego potwierdziła moją decyzję, uznając ten podmiot za grupę producentów owoców i warzyw”.


na fot.: Krzysztof Grabowski / wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury rejonowej w Poznaniu i obejmuje jeszcze sześć innych osób. Według CBA spółka zajmująca się produkcją cebuli miała wyłudzać unijne dotacje, a straty skarbu państwa mogły sięgnąć z tego tytułu 16 000 000 złotych. Tymczasem – jak konkluduje wicemarszałek Grabowski – cała sprawa i zawiadomienie mają wg niego charakter typowej nagonki politycznej.

We wtorek wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wydał w sprawie także oficjalne oświadczenie. Oto jego treść:

OŚWIADCZENIE

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi złożenia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomienia o możliwości popełnienia przeze mnie przestępstwa niedopełnienia obowiązków w zakresie wstępnego uznania grupy producenckiej owoców i warzyw oświadczam, że decyzja administracyjna w tej sprawie została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z wymogami ustawowymi, które dotyczą wnioskujących o wstępne uznanie. Przez cały okres prowadzenia przez nasz urząd rejestru wstępnie uznanych grup producentów, uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń grupa była kontrolowana dwukrotnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i raz przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Potwierdzeniem prawidłowości powyższych działań jest wydanie przez Agencję Rynku Rolnego w Poznaniu w kwietniu 2016 roku, realizującą zadania administracji rządowej, decyzji o uznaniu powyższej grupy producentów.

W świetle tych okoliczności skierowanie na moją osobę podejrzenia o popełnienie przestępstwa traktować należy jako działanie na polityczne zlecenie.

Krzysztof Grabowski

wicemarszałek województwa wielkopolskiego

2016-11-22 ok24.tv za rc.fm