27 grudnia świętem państwowym? Chodzi o rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego
Autorami apelu są przedstawiciele Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.
„Zapraszamy wszystkie osoby, samorządowców z Wielkopolski, Pomorza, Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, a także inne chcące się przyłączyć samorządy, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, które pielęgnują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i zajmują się upowszechnianiem wiedzy o bohaterskim zrywie naszych przodków, do włączenia się w nasz wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym” – czytamy na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. – „Wierzymy, że docenione po latach zapomnienia Powstanie Wielkopolskie w dniu 27 grudnia może stać się świętem wszystkich Polaków dumnych ze zwycięstwa”.

Inicjatorzy podkreślają, że ich akcja jest apolityczna. „Wszak pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy wszystkich Polaków” – dowodzą.
(GW)