Coraz głośniej ostatnio w Ostrowie o potrzebie wybudowania hali widowiskowo – sportowej. Pomysł popieraj nie tylko środowiska sportowe, ale również sporo znających się na rzeczy osób. Władze miasta studzą jednak ten zapał, nie wykluczając powstania hali w przyszłości. Niestety, dość odległej przyszłości…
Do umiarkowanych zwolenników budowy hali widowiskowo sportowej w Ostrowie należy także były prezydent miasta, Radosław Torzyński.

– Nie wypowiadam się, czy halę wielofunkcyjną (w tym sportową) należy budować, czy nie. Jako prezydent kupując teren od wojska miałem to jednak wszystko dobrze przemyślane i rozeznane. Dziś jako architekt twierdzę, że hala odpowiednia do potrzeb Ostrowa spokojnie się zmieści na miejskiej działce przeznaczonej na ten cel – mówi R. Torzyński.

hala-1@-640x480 (1)

Radosław Torzyński – dziś wzięty architekt, poza polityką – ma na poparcie swojej tezy konkretne wyliczenia i nawet wstępną koncepcję budowy takiej hali w Ostrowie. Hala miałaby mieć powierzchnię około 6500 m2 i 200 nowych (poza tymi wybudowanymi w offsecie) miejsc parkingowych. Budynek hali miałby wymiary 66 x 99m, a sama arena 54 x 66 m. Ciekawostką pomysłu R. Torzyńskiego są dwie 16-rzędowe trybuny teleskopowe o długości ok. 48 m – każda na około 1300 miejsc siedzących. Po rozsunięciu trybun powstaje możliwość jednoczesnego korzystania z 3 boisk albo otrzymujemy ok. 3000 m2 powierzchni wystawienniczej lub koncertowej. Dodatkowo foyer, ubikacje, 6 szatni sportowych, pomieszczenia sędziów, administracji, magazyn sprzętu sportowego, węzeł cateringowy, pomieszczenia pierwszej pomocy, pomieszczenia techniczne, ochrony, zarządzania imprezą i reżyserka dźwięku.

– Obiekt powinien być jednokondygnacyjny, wybudowany w technologii obiektów przemysłowych z elewacją umożliwiającą prostą iluminację kolorystyczną, na przykład biało-czerwoną dla Ostrovii, a żółto-niebieską dla Stali. Dodam tylko, że inspiracją kształtu była pływalnia olimpijska w Pekinie, a inspiracją materiału do iluminowanej elewacji był warszawski Stadion Narodowy, natomiast inspiracją do zmian koloru elewacji w zależności od klubu – Allianz Arena w Monachium – dodaje Torzyński.
Nie tylko dla sportu

Zdaniem radnego Matuszczaka, przyszła hala powinna być wielofunkcyjna.

– To musi być obiekt dla klubów sportowych, dla okolicznych szkół, dla komercyjnego wykorzystania, a sąsiedztwo obiektów handlowych przysporzyłoby popularności temu obiektowi, który przy swoich gabarytach mógłby oferować 3 boiska do jednoczesnego wykorzystania. Ale hala to obiekt nie tylko sportowy. Ważne jest odpowiednie zaprojektowanie hali, uwzględniające organizację imprez na szerszą skalę ale odbieranych przez widzów „na stojąco” pozwoli na znacząco powiększanie ich liczebności. To może być także obiekt targowy, bo targi organizowane przez szkoły usługową i ekonomik pokazują zapotrzebowanie na takie imprezy – twierdzi radny.

2015-07-15 ok24.tv za gazetaostrowska.pl