Wyrok dla burmistrza Odolanowa. Marian Janicki przegrał sądową sprawę ze swoją poprzedniczką Ewą Dziubka. Powodem były artykuły, jakie publikował w czasie kampanii wyborczej na temat swojej kontrkandydatki w wydawanym przez siebie piśmie „Głos Mariana Janickiego”. Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał Janickiego winnym naruszenia dóbr osobistych i podtrzymał wcześniejszy wyrok. Burmistrz musi opublikować przeprosiny na pierwszej stronie „Dzwonka Odolanowskiego”, a także wpłacić 4000 złotych na rzecz fundacji Anny Dymnej.

wyrok_dla_burmistrza_7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Na pewno satysfakcja byłaby większa, gdyby ten wyrok zapadł przez wyborami – powiedziała Ewa Dziubka. – Ale nie chodzi już o wygrane wybory, tylko o podeptanie ludzkiej godności. Pan Janicki uznał, że można to robić, że wszystkie chwyty są dozwolone i nic nie może stanąć mu na drodze do fotela burmistrza. Tej wygranej mu gratuluję, ale życzę mu również, by jego zarządzanie opierało się na prawie i praworządności oraz poszanowaniu ludzi.

Wcześniej Ewa Dziubka wygrała z Marianem Janickim sprawę w trybie wyborczym. Wtedy Sąd uznał, że w materiałach wyborczych rozpowszechnianych przez komitet Janickiego rozpowszechniane były nieprawdziwe informacje dotyczące m.in. zadłużenia gminy i przerostu zatrudnienia w urzędzie.

Przez cały proces Marian Janicki twierdził, że w czasie wyborów to nie on był autorem i wydawcą gazety, że nie prowadził swojej strony pod tym samym tytułem. Sąd uznał jednak w materiale dowodowym zeznania z innego procesu, w którym burmistrz przyznawał, że to jego wydawnictwo.

– W sądzie winę za publikację chciał wziąć na siebie jeden ze świadków Piotr Młoczyński, który przyznał, że był autorem artykułów – powiedziała mecenas Marta Toś-Trzeciak, pełnomocniczka Ewy Dziubka. – Pan Młoczyński przyznał, że pisał artykuły, licząc na późniejsze profity, czemu Marian Janicki nie zaprzeczył. I te profity otrzymał w postaci zatrudnienia na dwóch stanowiskach: jako naczelny ‚Dzwonka Odolanowskiego’ oraz doradca do spraw wizerunkowych burmistrza.

wyrok_dla_burmistrza_od_lewej_boguslaw_cebulski_marian_janicki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marian Janicki był zastępcą burmistrza w kadencji Józefa Wajsa. Z zawodu jest kowalem maszynowym, ale w 1985 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym PZPR.

2016-01-26 ok24.tv za rc.fm