Ostrowscy dzielnicowi wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, starają się poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych. Przedstawiciele obu służb monitorują zachowania uczestników ruchu związane m.in. z ignorowaniem znaku STOP, czy wjazdem na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej lub zamykających się rogatek. Podejmowanie działania mają na celu kształtowanie i utrwalanie bezpiecznych zachowań, a w konsekwencji zmniejszenie liczby poważnych w skutkach wypadków drogowych.
Pociąg to masa kilkuset, czy kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy i piesi zdają sobie z tego sprawę, dlatego policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzą cykliczne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowych.

Na szczęście do wypadków drogowych na przejazdach kolejowych dochodzi dość rzadko. Jednak z uwagi na fakt, że tego rodzaju zdarzenia charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowych jest bardzo ważne. Działania mundurowych prowadzone są cyklicznie, by świadomość kierujących o tym, jak ważne jest zachowanie ostrożności na przejazdach była coraz większa.

Ponadto, kontrolowano legalność funkcjonowania skupów złomu. Funkcjonariusze zwracali też uwagę czy nie dochodzi do popełniania przestępstw na obszarze kolejowym np. kradzieży elementów metalowych.