Mieszkańcy Sulmierzyc w powiecie krotoszyńskim odwołali w referendum dotychczasowego burmistrza. Frekwencja była niska, ale wystarczająca, by stwierdzić ważność głosowania. Za odwołaniem burmistrza były 882 osoby, przeciwko – 62.

Na wniosek radnych zarządzono referendum. Mieszkańcy odpowiedzieli na pytanie „Czy jest pan/pani za odwołaniem ze stanowiska burmistrza Sulmierzyc Piotra K. przed upływem kadencji”. Burmistrz jest oskarżony o korupcję. Zarzucono mu przyjęcie 20 tys. zł łapówki w związku z remontem szkoły. Sprawa toczy się przed sądem. Rok temu burmistrz został wyprowadzony ze swojego gabinetu przez funkcjonariuszy CBA.

Żeby referendum można było uznać za wiążące, do urn musiało pójść co najmniej 3/5 mieszkańców, którzy głosowali w ostatnich wyborach samorządowych. Teraz przed mieszkańcami Sulmierzyc wybory na burmistrza. O tym kiedy zostaną rozpisane i jak będzie wyglądał kalendarz wyborczy zdecyduje Komisarz Wyborczy w Kaliszu. Niewykluczone, że wystartuje w nich Dariusz Dębicki, obecny naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

2016-03-07 ok24.tv