Budżet Obywatelski – to zwycięzca w kategorii wydarzenie społeczne 2015 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrodę w Ostrowskim Centrum Kultury odebrała prezydent Beata Klimek.

społ

Nominowani w kategorii: WYDARZENIE SPOŁECZNE 2015 ROKU

1. Wprowadzenie i realizacja Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego poprzedziły  szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami i różnymi środowiskami. Kwota przeznaczona na realizację w 2016 roku zadań w ramach pierwszej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego to 1 milion złotych. Mieszkańcy złożyli 67 wniosków . Po weryfikacji do głosowania zakwalifikowano 61 wniosków na łączną kwotę ponad 8 mln zł. w tym: 49 zadań inwestycyjnych, 12 zadań społecznych, 12 zadań drogowych, 20 zadań dotyczących obiektów sportowo – rekreacyjnych, 4 zadania dotyczące psów i kotów. W głosowaniu wzięło udział ponad 15 tysięcy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

2. Wprowadzenie i rozwój Karty Seniora

Ostrów Wielkopolski ma własną Kartę Seniora. Dzięki niej, osoby powyżej 60. roku życia mogą korzystać ze zniżek na bilety do instytucji kultury oraz innych podmiotów, które przystąpią do programu. Co ciekawe, inicjatorem wniosku w tej sprawie do Rady Miejskiej był jeden z najmłodszych radnych, Jakub Paduch.  Obecnie Karta Seniora ma już 120 partnerów dających zniżki dla ponad 4 000 osób. To miedzy innymi 30 % zniżki od cen biletów w kinie „Komeda” oraz 30 % zniżki od obowiązujących cen w Ostrowskim Centrum Kultury.

3. Modernizacja Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Gruntownej modernizacji doczekały się dwie sale ostrowskiego muzeum: wystaw czasowych oraz wystawy stałej sztuki ludowej i artystów dawnego Ostrowa. Pod koniec minionego roku placówka udostępniła ponownie swoje powierzchnie ekspozycyjne dla zwiedzających. Sala zmieniła się radykalnie: wymieniono posadzkę, zamontowano mobilne ścianki ekspozycyjne, zainstalowano nowe grzejniki, wymieniono stolarkę drzwiową, zamontowano nowy system oświetleniowy i do podwieszania obrazów i grafik. Sala ma teraz własne nagłośnienie i monitoring. Radykalnie zmieniła się również jedna z ekspozycji stałych prezentująca obrazy dawnych ostrowskich mistrzów pędzla. Koszt modernizacji wyniósł 299 000 złotych.
2016-03-19 ok24.tv