Stary budynek więzienia mieszczący się przy ul. Łódzkiej w Kaliszu został przekazany kaliskiemu samorządowi. Proces inwestycyjny budowy nowego zakładu penitencjarnego na osiedlu Szczypiorno już trwa.

w_007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak powiedział prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński, dopóki jest choćby cień szansy, władze samorządu będą czynić wszystko, aby zakład karny pozostał w dotychczasowej lokalizacji. – Liczymy na to, że zarówno posłowie z Kalisza, jak i odpowiednie instytucje sprawdzą cały proces decyzyjny. Najpierw inwestowanie, później podjęcie decyzji o likwidacji, wreszcie opuszczenie budynku, a następnie podjęcie decyzji o wybudowaniu nowego więzienia, tylko w innej lokalizacji, za znacznie większe pieniądze. Być może odpowiednie służby powinny zweryfikować całą procedurę związaną z tą sprawą.

problem_z_wiezieniem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A taki list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pisał swego czasu (pod koniec listopada 2015 r.) poseł PiS Jan Mosiński: W jego efekcie nic się nie zmieniło. Decyzja o likwidacji obiektu została przez rząd Prawa i Sprawiedlwości utrzymana w mocy, podobnie jak decyzja o budowie nowego zakładu karnego, podjęta tak naprawdę jeszcze przez poprzedni rząd (Platformy Obywatelskiej i PSL)Budowa nowego obiektu ma kosztować około 18 000 000 złotych. Natomiast remont starego budynku miał wynieść ok 16 000 000 złotych. Teraz to na głowie kaliskich władz jest modernizacja i adaptacja budynku przy ul. Łódzkiej. Jednak jak w ubiegłym roku zapewniła posłanka PiS, Joanna Lichocka, Kalisz nie zostanie sam przy opracowywaniu programu zagospodarowania obiektu.

– Będziemy orędownikami, by znalazły się pieniądze na to, aby ten stary budynek stał się nowym, interesującym centrum, być może kulturalno-muzealnym” – obiecywała Lichocka.

2016-02-08 ok24.tv za rc.fm